Kabinet Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek je přesměrováno heslo Vláda Spojených států amerických. O ústředním držiteli moci pojednává článek Federální vláda Spojených států amerických.
Kabinet Donalda Trumpa při zasedání v Bílém domě, 2017

Kabinet Spojených států amerických anglicky Cabinet of the United States, česky: vláda Spojených států amerických,[1][2][3] je součást výkonné větve Federální vlády Spojených států amerických. Kromě postu viceprezidenta není kabinet ukotven Ústavou Spojených států amerických, nicméně ta ho předpokládá, neboť její 2. článek říká, že si prezident pořizuje poradní sbor, XXV. dodatek Ústavy pak umožňuje viceprezidentovi s podporou „většiny členů vlády“ prohlásit prezidenta nezpůsobilým výkonu funkce a navíc si ústava vynucuje souhlas Senátu, horní komory Kongresu, se jmenováním člena vlády. Volený viceprezident schválení nepodléhá.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V celé historii Spojených států amerických však Senát odmítl jen devět nominantů prezidenta na ministra, ve 20. století se to stalo třikrát, naposledy roku 1989, kdy Senát odmítl potvrdit Johna Towera do funkce ministra obrany kvůli jeho opilství, promiskuitě a vztahy s výrobci zbraní. Senát schvaluje ministra prostou většinou. Naopak při odvolávání ministra není prezident limitován žádnou jinou mocí a v tomto smyslu je kabinet stále jen sborem poradců (což bylo potvrzeno rozhodnutím Nejvyššího soudu z roku 1926 v případu Myers vesus Spojené státy americké). Ministr může být rovněž odvolán na základě žaloby Sněmovny reprezentantů a následného „soudu“ Senátu, a to za „zradu, úplatkářství nebo jiné vážné zločiny“ (2. článek Ústavy). Prezident může také jmenovat za členy kabinetu své poradce z Výkonné kanceláře prezidenta a vedoucí federálních agentur, i když jim to nepropůjčuje žádné další pravomoci, krom možnosti účastnit se schůzí vlády.

Kabinet Richarda NixonaCabinet Room Bílého domu, 1969

Jednotliví členové vlády, kromě prezidenta, viceprezidenta a uvedených poradců, vedou tzv. departmenty (United States federal executive departments), do češtiny obvykle překládaný jako ministerstva (byť tento pojem by měl být spíše vyhrazen pro parlamentní a poloprezidentské politické systémy). Prezident má podle 2. článku ústavy právo vyžádat si osobní schválení každého ministrova rozhodnutí, ministr sám však o souhlas prezidenta žádat nemusí.

Ústava nestanoví, kolik má být departmentů a jaké mají být jejich pravomoci. Prvním prezidentem, který si poradní sbor zformoval do systému departmentů, byl George Washington. Jeho vláda měla jen čtyři členy: ministr zahraničí Thomas Jefferson, ministr financí Alexander Hamilton, ministr války Henry Knox a generální prokurátor Edmund Randolph. Viceprezident John Adams nebyl členem Washingtonova kabinetu, protože post viceprezidenta byl v počátcích Spojených států amerických (a ještě v 19. století) vnímán jako legislativní, původně viceprezident předsedal Senátu a pojem viceprezident znamenal hlavně to, že jde o nástupce prezidenta v případě, že by prezident zemřel, nebo nemohl vykonávat svou funkci. Až ve 20. století začali být viceprezidenti zařazováni do vládních kabinetů (zhruba na pozici místopředsedy vlády, jak se obvykle nazývá v evropských parlamentních systémech). Formálně (jakožto virilista) však je dodnes viceprezident předsedou Senátu, byť fakticky ho neřídí. V minulosti existovaly pokusy postavení ministrů vůči prezidentovi posílit po vzoru parlamentních systémů. Hlavní tažení vedl v polovině 19. století ministr zahraničí William H. Seward, avšak prezident Abraham Lincoln tyto snahy rázně utnul. Zastáncem parlamentního modelu, před svým vstupem do politiky, byl i právník Woodrow Wilson, avšak jakmile se sám stal prezidentem, své postavení na úkor ministrů nijak neoslabil. Prezident Ronald Reagan zavedl systém sedmi vládních rad, které přezkoumávají vládní rozhodnutí, který je užíván dodnes. Kabinet USA zasedá v Bílém domě ve Washingtonu, v tzv. Cabinet Room.

Vláda Joea Bidena[editovat | editovat zdroj]

Prezident Joe Biden

Prezidentskou přísahu Joe Biden složil 20. ledna 2021 a ujal se úřadu. Všechny členy vlády, vyjma viceprezidentky Kamaly Harrisové, prezident navrhl do úřadů, s jejich nutným potvrzením Senátem Spojených států. Pouze viceprezidentka volená ve volbách a ředitel kanceláře Bílého domu nepodléhali senátnímu schválení.

Po nástupu do úřadu Biden povýšil do vládní úrovně předsedu Rady ekonomických poradců a úřad velvyslance při OSN, které prezident Donald Trump z kabinetní pozice degradoval. Nově také do této úrovně zařadil Úřad pro vědu a techniku.

Ministryně vnitra Deb Haalandová se stala prvním domorodým Američanem v historii ministerských úřadů a po Hooverově viceprezidentu Charlesi Curtisovi druhým takovým členem amerických vlád.[4][5] Alejandro Mayorkas nastoupil do úřadu ministra vnitřní bezpečnosti jako první imigrant.[6]

Viceprezidentka a ministři[editovat | editovat zdroj]

Vládu tvoří viceprezidentka a patnáct členů kabinetu stojících v čele federálních úřadů výkonné moci – ministerstev, seřazených podle linie nástupnictví do úřadu prezidenta. Někteří další členové administrativy mají postavení na úrovni vlády.

Vláda Joea Bidena
Úřad člen vlády nástup do úřadu

Viceprezidentka

Kamala Harrisová
20. ledna 2021

Ministr zahraničních věcí

Antony Blinken
26. ledna 2021

Ministryně financí

Janet Yellenová
25. ledna 2021

Ministr obrany

Lloyd Austin
22. ledna 2021

Ministr spravedlnosti

Merrick Garland
11. března 2021

Ministryně vnitra

Deb Haalandová
16. března 2021

Ministr zemědělství

Tom Vilsack
24. února 2021

Ministryně obchodu

Gina Raimondová
3. března 2021

Ministr práce

Marty Walsh
23. března 2021

Ministr zdravotnictví a sociální péče

Xavier Becerra
19. března 2021

Ministryně bytové výstavby a rozvoje měst

Marcia Fudgeová
10. března 2021

Ministr dopravy

Pete Buttigieg
3. února 2021

Ministryně energetiky

Jennifer Granholmová
25. února 2021

Ministr školství

Miguel Cardona
2. března 2021

Ministr pro záležitosti veteránů

Denis McDonough
9. února 2021

Ministr vnitřní bezpečnosti

Alejandro Mayorkas
2. února 2021

Členové administrativy na úrovni vlády[editovat | editovat zdroj]

Členové administrativy na úrovni vlády
Úřad člen na úrovni vlády nástup do úřadu

Ředitel Agentury pro ochranu životního prostředí

Michael S. Regan
11. března 2021

Ředitelka Úřadu pro správu a rozpočet

Shalanda Youngová
24. března 2021
(zastupující)

Ředitelka tajných služeb

Avril Hainesová
21. ledna 2021

Vládní zmocněnkyně pro obchod

Katherine Taiová
18. března 2021

Velvyslankyně při OSN

Linda Thomas-Greenfieldová
25. února 2021

Předsedkyně Rady ekonomických poradců

Cecilia Rouseová
12. března 2021

Ředitelka Úřadu pro drobné podnikání

Isabel Guzmanová
17. března 2021

Ředitelka Úřadu pro vědu a techniku

Arati Prabhakarová
3. října 2022

Ředitel Kanceláře Bílého domu

Jeffrey Zients
7. února 2023

Další vysoké pozice v administrativě[editovat | editovat zdroj]


Vláda Joea Bidena před Bílým domem v červenci 2021
Vláda Joea Bidena před Bílým domem v červenci 2021

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cabinet of the United States na anglické Wikipedii.

  1. ČTK. USA chtějí snížit strop pro přijímání uprchlíků na 18 tisíc. V roce 2017 legálně přišlo na 100 tisíc lidí. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2019-09-27 [cit. 2019-10-23]. Dostupné online. 
  2. ČTK. Vláda Spojených států se chystá uvalit další cla na dovoz z Číny. Týden.cz [online]. 2018-10-30 [cit. 2019-10-23]. Dostupné online. 
  3. ČTK. ‚Vláda Spojených států zavírá, Kuba otevírá,‘. Ostrov usnadní svým občanům cesty do vlasti. Lidovky.cz [online]. 2017-10-29 [cit. 2019-10-23]. Dostupné online. 
  4. LAKHANI, Nina. Deb Haaland confirmed as first Indigenous US cabinet secretary. The Guardian. March 15-03-2021. Dostupné online [cit. 16-03-2021]. (anglicky) 
  5. CHAVEZ, Aliyah. Deb Haaland swearing in details announced [online]. Indian Country Today [cit. 2021-03-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. RODRIGUEZ, Sabrina. Mayorkas confirmed as secretary of Homeland Security. Politico. 2021-02-02. Dostupné online [cit. 2021-02-02]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]