Přeskočit na obsah

Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče
Department of Health and Human Services
Pečeť ministerstva
Pečeť ministerstva
Založeno4. listopadu 1953
SídloHubert H. Humphrey Building. ústředí
Washington, D.C.
Souřadnice
Počet zaměstnanců79 540 (2015)[1]
Rozpočet1,2 bilionů USD (2020)
MinistrXavier Becerra
Webová stránkawww.hhs.gov

Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče (anglicky United States Department of Health & Human Services, zkráceně HHS), je ministerstvem americké federální vlády na úrovni kabinetu s cílem chránit zdraví Američanů a poskytovat jim základní sociální služby. Než bylo v roce 1979 vytvořeno samostatné federální ministerstvo školství, tak agenda školství i zdravotnictví patřila pod jedno ministerstvo – Department of Health, Education, and Welfare.

Ministerstvo k roku 2014 spravovalo 115 federálních programů,[2] které spadaly do oblasti sociálních služeb, občanských práv a ochrany soukromí ve zdravotnictví, programů připravenosti na katastrofy a výzkumů souvisejících se zdravím. Úřad nabízí řadu programů sociálních služeb zaměřených na osoby s nízkým příjmem, zdravotním postižením a sociální služby pro vojenské rodiny a pro seniory.[3] Příkladem takových programů jsou například Medicare (zdravotní pojištění pro starší a zdravotně postižené Američany) a Medicaid (zdravotní pojištění pro osoby s nízkými příjmy).

V březnu 2021 se ministrem zdravotnictví a sociální péče stal demokrat Xavier Becerra ve vládě Joea Bidena, jakožto první Latinoameričan v tomto úřadu.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku United States Department of Health and Human Services na anglické Wikipedii.

  1. (ASFR), Office of Budget (OB), Assistant Secretary for Financial Resources. 2015 Budget in Brief [online]. March 27, 2014. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne May 2, 2015. 
  2. Budget and Performance Archivováno 28. 4. 2015 na Wayback Machine.. HHS.gov. Retrieved on April 15, 2014.
  3. (ASPA), Digital Communications Division (DCD), Assistant Secretary for Public Affairs. Social Services [online]. February 26, 2015 [cit. 2019-08-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne September 17, 2017. 
  4. BEHRMANN, Savannah. Senate confirms Xavier Becerra as first Latino Secretary of Health and Human Services. USA TODAY [online]. [cit. 2021-03-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]