Pozitron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pozitron (e+)
Fotografie prvního pozorovaného pozitronu v mlžné komoře.
Fotografie prvního pozorovaného pozitronu v mlžné komoře.
Obecné vlastnosti
Klasifikace Elementární částice
Fermiony
Leptony
Generace první
Antičástice elektron
Fyzikální vlastnosti
Klidová hmotnost 0,510 998 910(13) MeV/c2
9,109 382 15(45)×10−31 kg
Elektrický náboj +1 e
1,602 176 487(40)×10−19 C
Spin 12
Interakce elektromagnetická síla, slabá interakce
Historie
Předpověď Paul Dirac (1928)
Objev Carl David Anderson (1932)

Pozitron (neboli antielektron) je antičástice elektronu. Je to složka antihmoty, má kladný elementární elektrický náboj, spin 1/2 a stejnou hmotnost jako elektron. Když anihiluje s elektronem, jejich hmotnost se přemění v energii, nejčastěji ve formě dvou fotonů gama záření o energii 0,511 MeV.

Pozitron může vzniknout při radioaktivním rozpadu, nebo interakcí hmoty s fotonem s energií nad 1,022 MeV. Při tomto procesu vznikne pár elektron-pozitron.

Existenci pozitronu poprvé předpověděl r. 1928 Paul Dirac. V roce 1932 pozitron pozoroval Carl D. Anderson, který mu dal jméno. K pozorování využil kosmické záření, dopadající do mlžné komory. Stopu pozitronu objevil na jednom ze 13000 snímků, které při pozorování zhotovil.

Anderson také navrhoval přejmenovat elektron na negatron, což se neujalo.

Pozitron byl patrně pozorován už dříve F. Joliot-Curiem, který jej ale na snímcích chybně vyhodnotil jako elektron, letící nezvyklým směrem (pozitrony v jeho aparatuře opsaly uzavřený kruh, takže z fotografií usoudil, že letí opačným směrem, což by odpovídalo elektronům)[1].

Základní vlastnosti pozitronů[editovat | editovat zdroj]

Pozitron v beletrii[editovat | editovat zdroj]

Nejznámější užití pozitronu v beletrii je Pozitronický mozek robotů v dílech Isaaca Asimova. Pozitrony zvolil pravděpodobně proto, že se jednalo o novinku, když začal psát sci-fi. Možná jako hold Asimovovi má ve světě Star Treku android Dat (jeho „bratr“ Lore a další podobní androidi soongovského typu) pozitronický mozek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. František Běhounek: Svět nejmenších rozměrů
  2. NAKAMURA, K., et al. (Particle Data Group) Review of Particle Physics. J. Phys. G. 2010, svazek 37, čís. 075021. Dostupné online [PDF]. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]