Hadron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Srážka a vznik hadronu v podobě simulace

Hadron je subatomární částice (menší než atom). Hadrony jsou složené částice, které mohou obsahovat kvarky a antikvarky.

Dělení hadronů[editovat | editovat zdroj]

Hadrony se podle spinu a kvarkového složení dělí na v přírodě běžné:

exotické nově objevené složené částice:

Příklad[editovat | editovat zdroj]

Nukleony jsou hadrony skládající se ze tří kvarků. Například proton je tvořen dvěma kvarky u a jedním d (uud), zatímco neutron jedním kvarkem u a dvěma d (udd).

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Hadrony jsou částice, které reagují na silnou interakci.

Hadron jako celek má barevný náboj roven nule, protože jednotlivé barevné náboje kvarků se vzájemně vyruší.

V každém hadronu se kromě uvedených kvarků v každém okamžiku také nachází gluony a páry kvark-antikvark. Každý kvark uvnitř hadronu si neustále vyměňuje barevné náboje s dalšími kvarky v tomtéž hadronu.

Ke každému hadronu existuje odpovídající antičástice, skládající se z odpovídajících antikvarků.

Rezonance[editovat | editovat zdroj]

Každý hadron se může nacházet v excitovaném stavu - tyto stavy jsou známé jako rezonance. Rezonance se velmi rychle rozpadají (řádově za 10-24 s) vlivem silné interakce.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MIHULKA, Stanislav. Nová příšera v zoo: Nejspíš ulovili tetrakvark!. OSEL.cz [online]. , 19.. červen 2013. Dostupné online.  
  2. MIHULKA, Stanislav. Objevíme celou novou rodinu tetrakvarků?. OSEL.cz [online]. , 11.. listopad 2013. Dostupné online.  
  3. LHCb collaboration. Observation of J/ψp resonances consistent with pentaquark states in Λb0→J/ψK−p decays [online]. 1. vyd. CERN, 2015-07-13. S. 1-48. Dostupné online. PDF: [1]. arXiv:1507.03414. (anglicky) 
  4. MIHULKA, Stanislav. Na Velkém hadronovém srážeči chytili pentakvarky. OSEL.cz [online]. , 14. červenec 2015. Dostupné online.  
  5. Quarks in six-packs: Exotic Particle Confirmed. Phys.org [online]. , 6. červen 2014. Dostupné online.  (anglicky) 
  6. MIHULKA, Stanislav. Dibaryon ze šesti kvarků potvrzen v urychlovači COSY. OSEL.cz [online]. , 16.. červen 2014. Dostupné online.