Higgsův boson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Higgsův boson
Simulace zobrazující objevení Higgsova bosonu v detektoru CMS (v LHC).
Simulace zobrazující objevení Higgsova bosonu v detektoru CMS (v LHC).
Obecné vlastnosti
Klasifikace Elementární částice
Bosony
Fyzikální vlastnosti
Klidová hmotnost 125,09 ± 0,24[1] GeV/c2
Elektrický náboj e
Spin 0
Historie
Předpověď F. Englert, R. Brout, P. Higgs, Gerald Guralnik, C. R. Hagen, T. W. B. Kibble (1964)
Objev V červenci 2012 byl v CERNu objeven nový boson, jehož vlastnosti jsou konzistentní s Higgsovým bosonem[2]

Higgsův boson je hmotná skalární elementární částice ve standardním modelu částic. Hraje klíčovou roli ve vysvětlení původu hmotnosti ostatních elementárních částic, zejména rozdílu mezi nehmotným fotonem a velmi těžkými bosony W a Z. Hmotnosti elementárních částic a rozdíly mezi elektromagnetismem a slabou interakcí jsou rozhodující v mnoha mikroskopických dějích, a tak má Higgsův boson na náš vesmír významný vliv.

Higgsův boson poprvé předpověděl roku 1964 britský fyzik Peter Higgs, který rozpracoval myšlenky s Philipem Andersonem a nezávisle několika dalšími fyziky.

Higgsův boson je často masmédii označován jako „božská částice“,[3] a to na základě názvu knihy The God Particle: If the Universe Is the Answer, What Is the Question? (česky Božská částice: Pokud je Vesmír odpovědí, co je otázkou?) Leona Ledermana.[4] Zatímco takové pojmenování zvyšuje zájem médií o částicovou fyziku a Velký hadronový urychlovač,[4] mnoho vědců jej odmítá.[3] Ve snaze částici přejmenovat vybral výbor fyziků název „boson šampaňského“ jako její nejpopulárnější označení.[5] Higgsův boson nelze pozorovat přímo, neboť má příliš krátkou dobu života. Je ale možné zaznamenat produkty jeho rozpadu a z nich rekonstruovat vlastnosti původní částice.[6]

Na konferenci ICHEP2012 v australském Melbourne 4. července 2012 byl na základě dat z experimentů ATLAS a CMS v CERNu oznámen objev nového bosonu, jehož vlastnosti jsou konzistentní s Higgsovým bosonem.[2] 14. března 2013 vědci z Cernu objev na základě dalších experimentů potvrdili.[7]

Dle zjištění vědců se Higgsův boson rozpadá prostřednictvím čtyř módů: na fotony, bosony W, bosony Z a tauony.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. O'LUANAIGH, Cian. LHC experiments join forces to zoom in on the Higgs boson. PhysOrg [online]. 17. březen 2015. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Tisková zpráva CERN [online]. 4.7.2012. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b Ian Sample."Anything but the God particle", London:The Guardian, 29-5-2009. Ověřeno k 2009-06-24. 
  4. a b Ian Sample."Father of the God particle: Portrait of Peter Higgs unveiled", London:The Guardian, 3-3-2009. Ověřeno k 2009-06-24. 
  5. Sample, Ian."Higgs competition: Crack open the bubbly, the God particle is dead", The Guardian, 2009-06-12. Ověřeno k 2010-05-04. 
  6. Na LHC zaregistrovali rozpad částic, který může naznačovat skutečnou existenci Higgsova bosonu
  7. O'LUANAIGH, Cian. New results indicate that new particle is a Higgs boson [online]. CERN, 2013-3-14 [cit. 2013-10-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Higgsův boson se může rozpadat na dva fermiony

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]