Lyman Briggs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lyman Briggs
Lyman James Briggs.jpg
Narození 7. května 1874
Michigan
Úmrtí 25. března 1963 (ve věku 88 let)
Spojené státy americké
Alma mater University of Michigan College of Literature, Science, and the Arts
Michigan State University
Univerzita Johnse Hopkinse
Ocenění Magellanic Premium (1922)
Manžel(ka) Katharine Cook Briggsová
Partner(ka) Katharine Cook Briggsová
Děti Isabel Briggsová Myersová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lyman James Briggs (7. května 1874 Assyria, Michigan25. března 1963) byl americký fyzik a pedolog. V letech 19331945 byl ředitelem amerického Úřadu pro normalizaci. Předsedal i tajnému Uranovému výboru, který později přerostl do Projektu Manhattan a do zkonstruování atomových zbraní.

Život[editovat | editovat zdroj]

Lyman Briggs ukončil studium fyziky v roce 1895 na Univerzitě v Michiganu. Na podzim v roce 1895 nastoupil na doktorandské studium fyziky na Univerzitu Johna Hopkinse. Jeho prvním zaměstnáním bylo místo na Úřadu půd při Ministerstvu zemědělství USA. Při svých výzkumech se zaměřoval na retenci vody v půdě a stal se jedním ze spoluzakladatelů nového vědního oboru, půdní fyziky.

V roce 1917 byl na základě mobilizace probíhající z důvodu první světové války zaměstnán v Ústavu pro normalizaci při ministerstvu obchodu. V roce 1933 se stal v pořadí třetím ředitelem ústavu a v říjnu roku 1939 ho prezident Franklin D. Roosevelt požádal, aby vytvořil tajný Uranový výbor. Úkolem Uranového výboru bylo zjistit, zda je možné získat energii ze štěpení uranu. Až do roku 1941 probíhaly výzkumy pod záštitou Úřadu pro normalizaci, kde byly zkoumány zejména metody separace a čištění izotopů uranu.

Lyman Briggs zemřel ve věku 88 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lyman Briggs na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]