Irène Joliot-Curie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Irène Joliot-Curie
Narození 12. září 1897
Paříž FrancieFrancie Francie
Úmrtí 17. března 1956 (ve věku 58 let)
Paříž FrancieFrancie Francie
Příčina úmrtí leukemie
Alma mater Sorbona
Povolání fyzička, chemička, vědkyně a vysokoškolská pedagožka
Ocenění Nobelova cena za chemii (1935)
Manžel(ka) Frédéric Joliot-Curie
Děti Pierre Joliot a Hélène Langevinová-Joliotová
Rodiče Pierre Curie a Marie Curie-Skłodowská
Příbuzní sestra Ève Curie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Irène Joliot-Curie (12. září 1897 Paříž17. března 1956 Paříž) byla francouzská vědkyně, dcera Marie a Pierra Curie. Roku 1935 obdržela společně se svým manželem, Frédéricem Joliot-Curie Nobelovu cenu za chemii.

Studovala na Fakultě přírodních věd na Sorboně, ale její studium bylo přerušeno 1. světovou válkou, během níž pracovala jako sestra u rentgenu. Po válce pokračovala ve výzkumu svých rodičů, v roce 1925 získala doktorát přírodních věd za dizertační práci o alfa záření polonia.

Život[editovat | editovat zdroj]

Irène Curie a Frédéric Joliot (1934)

V roce 1926 se provdala za Frédérica Joliota a spolupracovala s ním na výzkumu přírodní a umělé radioaktivity, transmutaci částic a nukleární fyziky. V roce 1927 se jim narodila dcera Hélène a v roce 1932 syn Pierre. V roce 1935 se podělili manželé o Nobelovu cenu za chemii. Irène se v roce 1937 stala profesorkou na Přírodovědecké fakultě v Paříži. Vedla katedru nukleární fyziky na Sorboně. Předtím, v roce 1936 ji vláda Francie jmenovala tajemnicí pro vědecký výzkum a získala i řád důstojnice čestné legie. Její práce z roku 1938 na výzkumu aktivity neutronů těžkých kovů znamenala důležitý krok k objevu jaderné fúze. Po 2. světové válce od roku 1946 byla ředitelkou Radiového institutu.

Angažovala se v politice jako aktivistka za mír, hájila práva žen. Stala se členkou Comité National de l'Union des Femmes Françaises (Národní výbor Svazu francouzských žen) a Světové rady míru.

Irène Joliot-Curie zemřela na leukémii způsobenou ozářením při výzkumu radioaktivity.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]