Richard Adolf Zsigmondy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adolf Richard Zsigmondy
Richard Adolf Zsigmondy LOC.jpg
Narození 1. dubna 1865
Vídeň
Úmrtí 23. září 1929 (ve věku 64 let)
Göttingen
Místo pohřbení Stadtfriedhof Göttingen
Bydliště Vídeň
Národnost Maďaři
Alma mater Vídeňská univerzita
Mnichovská univerzita
Technická univerzita Vídeň
Zaměstnavatel Univerzita v Göttingenu
Ocenění Laura R. Leonard Prize (1923)
Nobelova cena za chemii (1925)
Rodiče Adolf Zsigmondy
Příbuzní Karl Zsigmondy
Otto Zsigmondy
Emil Zsigmondy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adolf Richard Zsigmondy (1. dubna 1865 Vídeň, Rakousko24. září 1929 Göttingen, Německo) byl rakouský chemik, který v roce 1925 získal Nobelovu cenu za důkaz heterogenní povahy koloidních roztoků. Na severní hemisféře, na odvrácené straně Měsíce, je po něm pojmenován kráter Zsigmondy.[1][2]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Zsigmondy napřed vystudoval na technice ve Vídni kvantitativní analýzu a pak se naučil organickou chemii na univerzitě v Mnichově. Po skončení svého studia se stal soukromým docentem na univerzitě v Berlíně. Roku 1907, po tříleté práci ve sklárně v Jeně, ho jmenovali profesorem anorganické chemie a po nějaké době ředitelem ústavu anorganické chemie na univerzitě v Göttingen.

Vědecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Celou svoji vědeckou činnost se snažil Zsigmondy věnovat studiu koloidní chemie. Nejdříve se věnoval duhové barvě na skle a porcelánu, po nějaké době přešel na studování vytvoření způsobu získávání koloidních roztoků a jejich ultrafiltrace. Roku 1903 se podařilo jemu a H. F. Siedentopfovi sestrojit ultramikroskop a ultrafiltr roku 1922. S těmito pomůckami pak Zsigmondy objevil klasifikaci koloidních částeček podle viditelnosti v ultramikroskopu a také podle vzájemného působení s rozptýleným prostředím.

Velké objevy Zsigmondy v oblasti koloidů měly velký význam především pro poznání živé přírody, protože už známe, že všechny procesy probíhající v živých organismech jsou spojeny s koloidní povahou protoplazmy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Antonín Rükl: Atlas Měsíce, Aventinum (Praha 1991), kapitola Librační oblast I - Brianchon, str. 182, ISBN 80-85277-10-7
  2. Crater Zsigmondy on Moon Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA (anglicky)