Alan MacDiarmid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Alan Graham MacDiarmid (14. dubna 1927, Masterton, Nový Zéland7. února 2007, Philadelphia, USA) byl novozélandský chemik. V roce 2000 získal spolu s Alanem Heeger a Hideki Sirakawa Nobelovu cenu za chemii za objev a vývoj vodivých polymerů.

Život[editovat | editovat zdroj]

MacDiarmid se narodil v novozélandském Mastertool. Jeho rodina byla relativně chudá a Velká hospodářská krize také ztěžovala její život. Když měl MacDiarmid 10 let, začal se zajímat o chemii díky knihám svého dědy. Své poznatky dále rozvíjel půjčováním si knih z knihovny. Později studoval a pracoval jako asistent na chemickém oddělení Victoria University ve Wellingtonu.

V roce 1951 promoval s nejvyšším ohodnocením a získal Fulbrightovo stipendium ke studiu na Univerzitě ve Wisconsinu. Titul Ph.D. nakonec získal v roce 1953. Později pracoval na "School of Chemistry" na Univerzitě v St. Andrews, Pensylvánské univerzitě a na Texaské univerzitě v Dallasu. MacDiarmidův institut pro vyspělé materiály a nanotechnologie na Victoria University je pojmenován po něm.

V roce 2001 byl oceněn nejvýš oceněním Nového Zélandu, Order of New Zealand.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alan MacDiarmid na slovenské Wikipedii.