Victor Grignard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Victor Grignard
Narození 6. května 1871
Cherbourg
Úmrtí 13. prosince 1935 (ve věku 64 let)
Lyon
Místo odpočinku Guillotièrský hřbitov
Alma mater Lyonská univerzita
Zaměstnavatelé Univerzita v Nancy (od 1909)
École supérieure de chimie physique électronique de Lyon (od 1919)
Lyonská univerzita (od 1929)
Ocenění Nobelova cena za chemii (1912)
komandér Řádu čestné legie
důstojník Řádu čestné legie
rytíř Čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

François Auguste Victor Grignard (6. května 1871, Cherbourg13. prosince 1935, Lyon) byl francouzský chemik, nositel Nobelovy ceny za chemii.

Grignard byl synem francouzského plachtaře. Chemii se začal věnovat po ukončení studia matematiky v Lyonu. Během 1. světové války pracoval ve výrobě fosgenu a vyvíjel metody detekce yperitu.

Jeho nejvýznamnějším objevem je nová metoda vytváření vazby uhlík-uhlík v organické syntéze - Grignardova reakce. Syntéza sestává ze dvou kroků:

1. Příprava Grignardova činidla: organohořečnatá činidla se připravují reakcí halogenderivátů uhlovodíků s hořčíkem v diethyletheru. Produktem je organohořečnatá sloučenina obecného vzorce R-Mg-X.

2. Reakce s karbonylem: do reakční směsi obsahující Grignardovo činidlo přidáme keton nebo aldehyd. Vazba C-Mg se přeruší a dojde k nukleofilnímu ataku uhlíku karbonylové skupiny.

Grignardovy reakce jsou velmi důležité v organické syntéze. V závislosti na struktuře výchozí látky můžeme získat širokou paletu sloučenin. Za tuto práci získal Grignard v roce 1912 Nobelovu cenu za chemii společně s Paulem Sabatierem.