John B. Goodenough

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Bannister Goodenough
Goodenough v roce 2011
Goodenough v roce 2011
Narození25. července 1922 (100 let)
Jena
Alma materYaleova univerzita
Chicagská univerzita
PracovištěMassachusettský technologický institut
Texaská univerzita v Austinu
Oborfyzika pevných látek
OceněníStoletá cena (1975)
Von Hippel Award (1989)
Olin Palladium Award (1999)
Japonská cena (2001)
honorary doctorate of the University of Santiago de Compostela (2002)
… více na Wikidatech
RodičeErwin Ramsdell Goodenough
PříbuzníWard Goodenough (sourozenec)
Webwww.me.utexas.edu/faculty/faculty-directory/goodenough
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Bannister Goodenough (* 25. července 1922 Jena) je americký vědec, zabývající se zejména oblastí materiálů a fyzikou pevných látek, laureát Nobelovy ceny za chemii v roce 2019 za vývoj lithium-iontových baterií (v době předávání cen 10. prosince 2019 byl nejstarším člověkem, kterému byla Nobelova cena udělena). Je profesorem strojního inženýrství a materiálových věd na Texaské univerzitě v Austinu. Kromě jeho podílu na vývoji lithium-iontových baterií jsou známá i tzv. Goodenough – Kanamoriho pravidla týkající se magnetických vlastností materiálů.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Goodenough se narodil v německé Jeně americkým rodičům, jeho otec Erwin Ramsdell Goodenough (1893–1965) se později stal profesorem historie náboženství na Yaleově univerzitě. Tam studoval i John, který během studia a po absolvování univerzity sloužil jako vojenský meteorolog ve druhé světové válce. Titul Ph.D. pak získal v roce 1952 na Chicagské univerzitě (jeho doktorským vedoucím byl Clarence Zener). Stal se vědeckým pracovníkem v Lincolnově laboratoři Massachusettského technologického institutu, kde působil 24 let; podílel se tu mj. na vývoji magnetických pamětí RAM.

Na konci sedmdesátých a na začátku osmdesátých let 20. století pokračoval ve své kariéře jako vedoucí laboratoře anorganické chemie na Oxfordské univerzitě. Významný byl jeho přínos pro vývoj lithium-iontových akumulátorů; v roce 1980 objevil způsob, jak zdvojnásobit jejich kapacitu (výsledky využila firma Sony v roce 1991).

Od roku 1986 je John Goodenough profesorem na Texaské univerzitě v Austinu. V roce 2017 (ve věku 94 let) představil se svým týmem koncept nové baterie, která místo kapalných elektrolytů používá skleněné elektrolyty a nahrazuje lithium mnohem levnějším a dostupnějším sodíkem.

Jeho publikační činnost zahrnuje více než 800 prací. Obdržel také řadu ocenění a je po něm pojmenována Cena Johna B. Goodenougha za vědu o materiálech. V roce 2019 mu byla spolu s Michaelem Stanleyem Whittinghamem a Akirou Jošino udělena Nobelova cena za chemii.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků John B. Goodenough na anglické Wikipedii a John B. Goodenough na německé Wikipedii.

  1. The Nobel Prize in Chemistry 2019. NobelPrize.org [online]. [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]