Arkansas (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arkansas
Dolní tok řeky u Little Rocku v Arkansasu
Dolní tok řeky u Little Rocku v Arkansasu
Základní informace
Délka toku2410 km
Plocha povodí470 000 km²
Průměrný průtok1800 m³/s
SvětadílSeverní Amerika
Pramen
Ústí
Protéká
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké (ColoradoColorado Colorado, OklahomaOklahoma Oklahoma, ArkansasArkansas Arkansas, KansasKansas Kansas)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Mexický záliv, Mississippi
Mapa povodí řeky
Mapa povodí řeky
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arkansas (anglicky Arkansas River) je řeka ve státech Arkansas, Colorado, Oklahoma a Kansas v centrální části USA. Je 2410 km dlouhá. Povodí má rozlohu 470 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení ve Skalnatých horách. Na horním toku protéká v úzkých a hlubokých soutěskách (Royal Gorge, Brown's Canyon). Dále pokračuje ze západu na východ přes Velké a Centrální planiny, kde je koryto velmi nestálé a prudce se mění po významných povodních. Je druhým největším pravým přítokem Mississippi po Missouri.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Střední průtok vody činí přibližně 1800 m³/s. Nejvodnější je na jaře díky tání sněhu a také díky dešťům. V létě dochází k bleskovým povodním. Málo vody má od srpna do prosince, kdy průtok klesá až na minimum 33 m³/s. Na horním toku zamrzá. Kolísání výšky hladiny u Little Rocku dosahuje až 8 m. Při vysokém vodním stavu a povodních zaplavuje rozsáhlá území a na dolním toku se spojuje s ústím řeky White, která ústí do Mississippi o 25 km výše.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná v délce 1000 km. Ve velké míře se využívá na zavlažování. Na řece leží města Wichita, Tulsa, Little Rock.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]