Kolumbijská plošina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa zobrazující Kolumbijskou plošinu a Kaskádové pohoří.

Kolumbijská plošina (anglicky Columbia Plateau) je geologický a geografický region v amerických státech Washington, Oregon a Idaho. Je to široká čedičová náhorní plošina mezi Kaskádovým pohořím a Skalnatými horami.[1] Na sever od plošiny leží Fraserova tabule, na jihu leží Velká pánev. Rozloha plošiny je téměř 520 000 km².[2] Průměrná nadmořská výška je 1 100 m, nejvyšší bod dosahuje 3 060 m.[3] Reliéf plošiny je mírně zvlněný, místy z něho vystupují vrcholky hor. Řeky vyhloubily v lávovém podloží hluboká údolí, některé kaňony náleží k nejhlubším v Severní Americe.[4] Většina krajiny je pokryta travinami. Jsou zde polopouště. Převážnou část plošiny odvodňuje řeka Snake River.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

V pozdním miocénu a pliocénu jeden z největších útvarů z čediče, který se kdy na světě objevil, zaplavil 160 tisíc km² Severozápadu dnešních Spojených států. V dalších milionech let se vylévala láva až vytvořila 1,8 kilometru tlustou vrstvu. Když se roztavená hornina dostávala na povrch, zemská kůra se přelévala do míst, které láva ponechala volné.

Pokles kůry vytvořil náhorní plošinu – velkou, mírně stlačenou lávovou planinu, která je známa také jako Kolumbijská pánev. Starobylá řeka Columbia byla donucena změnit svou pozici na dnešní severozápadně se pohybující lávou. Láva nejprve vyplnila údolí s toky, čímž vytvořila jezera. Našly se zde zkamenělé listy, dřevo, hmyz a kosti různých zvířat.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

High Desert v Oregonu
Harneyská pánev
Steens Mountain

Členění[editovat | editovat zdroj]

Plošina leží ve státech Washington, Oregon a Idaho a nachází se zde následující města:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Columbia Plateau na anglické Wikipedii.

  1. Geografický místopisný slovník světa. Odb. red. Hana Bradnová ... [a kol.]. 1. vyd. - Praha : Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. S. 399.
  2. WRIGHT, Alfred J. United States and Canada a regional geography. 2. vyd. New York : Appleton-Century-Crofts, INC., 1956. 590 s. Kapitola Western Intermontane Area, s. 410. (anglicky)
  3. Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 3. 1. vyd. Praha : Odeon, 2002. S. 43.
  4. VOTÝPKA, Jan a JANOUŠOVÁ, Jaroslava: Severní Amerika. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987, 420 s. S. 217 - 219.

Související články[editovat | editovat zdroj]