Aramejština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Aramejština
Rozšíření: Sýrie, Irák, Izrael, Turecko, Palestina

Počet mluvčích:

~ 500 000

Klasifikace:

Písmo: aramejské písmo
Postavení
Regulátor: není stanoven
Úřední jazyk: není úředním
Kódy
ISO 639-1: není
---
arc (B) arc (T)
ISO 639-3: arc
SIL: ARC
Wikipedie
arc.wikipedia.org

Aramejština je jeden ze semitských jazyků. Ve staré formě (staroaramejština) byla asi ve 12. století př. n. l. používána kočovnými Aramejci. V 6.–5. století př. n. l. se stala úředním jazykem perské říše. Svého času to byl velice významný jazyk, nejen na Blízkém východě. V aramejštině jsou psány některé části Bible, aramejsky pravděpodobně mluvil Ježíš Kristus. Užívalo se ho k významným mezinárodním obchodům (podobně jako latiny či řečtiny) a k náboženským obřadům.

Aramejština také přispěla k zániku staré hebrejštiny, kterou zcela nahradila.

Později však začala upadat a byla stále více nahrazována okolními jazyky (arabštinou a perštinou), až v období středověku téměř vymizela. Dodnes však přežívá (v počtu asi půl milionu mluvčích) v několika oblastech Sýrie a severního Iráku pod názvem syrština nebo asyrština.

Různými aramejskými nářečími zapisovanými hebrejským písmem je psána značná část Babylonského Talmudu a Jeruzalémského Talmudu.

Písmo[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Aramejské písmo.
Kniha z 11. století

Aramejské původní písmo má původ v písmu protosinajském, podobně jako např. arabské, hebrejské, cyrilské, řecké a fénické, ze kterého se také vyvinulo. Jedná se o konsonantní (souhláskový) systém.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]