Chammurapi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chammurapi
Babylonský král Chammurapi před bohem Šamašem.
Babylonský král Chammurapi před bohem Šamašem.
Narození 1810 př. n. l.
Babylonie
Úmrtí 1750 př. n. l. (ve věku 59–60 let)
Babylonie
Nábož. vyznání Babylonian religion
Sumerian religion
Děti Samsu-Iluna
Rodiče Sin-Muballit
Příbuzní Abi-Ešu (vnuk)
Funkce King of Babylon (1792 př. n. l.–1750 př. n. l.)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chammurapi (též Chammurabi) byl šestý král starobabylonské říše ze Sumu-abumovy I. amoritské dynastie, který vládl v letech 17921750 př. n. l.[1] Proslul především jako zákonodárce – vydal tzv. Chammurapiho zákoník.

Chammurapi se narodil a žil v Babylónu, který se během jeho panování stal hlavním městem Babylonské říše. Přesné datum počátku jeho vlády není doloženo, uvádí se rok 1792. Nastoupil na trůn po abdikaci svého otce Sin-muballita.[1] Zpočátku byl jen jedním z mnoha městských králů. Po vnitřní konsolidaci své říše si Chammurapi nejdříve vojensky podmanil sumerská města ležící na jih od Babylonie, centra jeho říše, během dalších let se mu nakonec podařilo ovládnout podstatnou část celé Mezopotámie (r. 1761 př. n. l.).[1][2]

Po vojenských výbojích se soustředil na upevnění moci a hospodářského potenciálu rozlehlého babylonského státu. Chammurapi zcela nově organizoval státní správu, vytvořil byrokratický aparát s kvalifikovanými úředníky, do čela krajů starobabylonské říše postavil místodržící. Dovršil spojení kočovných Amoritů s pokročilou civilizací a kulturou obyvatelstva ve městech.

Chammurapi byl jedním z nejschopnějších válečníků, diplomatů a organizátorů své doby. Svou osobní moc zaštiťoval poukazy na vůli nejmocnějšího babylonského boha Marduka, odpor vůči němu znamenal pro každého tvrdý trest, tímto ovšem odstranil veškeré mocenské spory mezi kněžími a panovníkem. Jako absolutní vládce osobně rozhodoval běžné záležitosti státu, což dokládá bohatá korespondence s různými hodnostáři i stéla se zákony. [2] Nejdůležitějším výkonem Chammurapiho byla reforma soudnictví a výstavba centrálně organizované správy. Král Chammurapi proslul vydáním zákoníku, který byl ještě nedávno považován za nejstarší na světě (starší jsou jen doklady o zákonech sumerského krále Urnammy z Uru a další dva zákoníky z Mezopotámie). Kodex obsahuje 282 ustanovení ke všem otázkám veřejného i soukromého života.[2][3]

Po smrti Chammurapiho se jeho královským nástupcům nepodařilo postavení starobabylonské říše udržet. Babylon byl nejdříve postižen vpádem Chetitů a následně podmaněn Kassity.

Amoritské jméno Chammurapi se vykládá jako „(Bůh) Chammu uzdravuje“, dříve také jako „(Bůh) Chammu je veliký“. [2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Babylonská říše za vlády Chammurapiho

Seznam referencí[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c NOVÁKOVÁ, Nea; PECHA, Lukáš; RAHMAN, Furat. Dějiny Mezopotámie. Praha: Karolinum, 1998. ISBN 80-7184-416-0. S. 83-87, 196. 
  2. a b c d KLÍMA, Josef. Nejstarší zákony lidstva: Chammurapi a jeho předchůdci. Academia. vyd. Praha: [s.n.], 1979. S. 28–31. 
  3. CODR, Milan; HRUŠKA, Blahoslav. Přemožitelé času sv. 7. Praha: Mezinárodní organizace novinářů, 1988. Kapitola Chammurabi, s. 68–71. 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Sin-Muballit
Babylonský král
17931750 př. n. l.
Nástupce:
Samsu-Iluna