Presumpce neviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Presumpce neviny je právní domněnka, podle které je na účastníka trestního řízení v jeho různých fázích (podezřelého, obviněného i obžalovaného) nahlíženo jako na nevinného, pokud není pravomocným rozsudkem soudu rozhodnuto o opaku. Je jedním z principů právního státu a výkonu soudnictví.

Odpovědnost za dokazování viny leží na státních zástupcích, obžalovaný svou nevinu dokazovat nemusí. Tato domněnka je závazná pouze pro orgány činné v trestním řízení, neomezuje svobodu názoru a myšlení osob nezúčastněných v řízení ani například práci vědců či novinářů. Na druhou stranu je objektivní povahy, tzn. k trestně stíhanému je třeba se chovat jako k nevinnému, a nesouvisí se subjektivním přesvědčením orgánů činných v trestním řízení, neboť v opačném případě by nemohli předpokládanou vinu dokazovat.

Právní zakotvení[editovat | editovat zdroj]

Presumpce neviny je mj. uvedena v oddílu Právo na soudní a jinou právní ochranu, čl. 40 odst. 2, Listiny základních práv a svobod: „Každý, proti němuž je vedeno trestní řízení, je považován za nevinného, pokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu nebyla jeho vina vyslovena.“

Podobně hovoří i čl. 6 odst. 2 evropské Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod: „Každý, kdo je obviněn z trestného činu, se považuje za nevinného, dokud jeho vina nebyla prokázána zákonným způsobem.“ nebo Všeobecná deklarace lidských práv čl. 11 odst. 1: „Každý, kdo je obviněn z trestného činu, považuje se za nevinného, dokud není zákonným postupem prokázána jeho vina ve veřejném řízení, v němž mu byly zajištěny veškeré možnosti obhajoby.“

Presumpce viny[editovat | editovat zdroj]

Lze se setkat s názorem, že pro politiky platí naopak presumpce viny (např. výrok „Platí presumpce neviny. Pro běžného občana je posvátná a nedotknutelná. U politika ale platí presumpce viny proto, že politik má být prost jakýchkoliv podezření.“[1]).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rozhovor s prezidentem: Co si myslí o vztahu Nečase s Nagyovou?. Blesk.cz [online]. 2013-06-21 [cit. 2018-01-10]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]