Přeskočit na obsah

Suqutri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Suqutri
ماتڸ دسقطري
Mapa rozšíření moderních jihoarabských jazyků
Mapa rozšíření moderních jihoarabských jazyků
RozšířeníSokotra, JemenJemen
Počet mluvčíchasi 70 000
Klasifikace
Písmoarabské, latinka
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2není
ISO 639-3sqt
Ethnologuesqt
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Suqutri (psáno též soqotri, socotri nebo sokotri, v suqutri ماتڸ دسقطري, méthel d-saqátri, arabsky: اللغة السقطرية) je jazyk obyvatelů ostrova Sokotra, který patří k Jemenu a leží na kraji Adenského zálivu, nedaleko pobřeží Somálska. Kromě Sokotry se používá i na nedalekých menších ostrovech Abd al Kuri a Samhah. V rámci semitské jazykové rodiny se řadí mezi tzv. moderní jihoarabské jazyky, což je skupina málo rozšířených jazyků, které jsou používány v některých oblastech v Jemenu a Ománu, a kromě suqutri sem patří ještě jazyky jako mehri nebo harsusi. Ačkoliv se suqutri někdy bere jako dialekt arabštiny, tak je mnohem bližší semitským jazykům v Etiopii než k arabštině, i když jazyk suqutri byl arabštinou silně ovlivněn.

Odhady počtu mluvčích jazyka se liší, některé zdroje hovoří o 50 tisíc, jiné až o 70 tisíc.

Jazyk dlouho dobu neměl písemnou podobu, zápis suqutri v arabském písmu vznikl až v roce 2014. Krom arabského písmo se suqutri často zapisuje latinkou.

Používání jazyka[editovat | editovat zdroj]

Suqutri není jemenskou vládou uznáván jako oficiální jazyk, jediným oficiálním jazykem na Sokotře je arabština. Veškerá výuka je pouze v arabštině, na mnoho pracovních pozic je nutná znalost arabštiny. To vede k tomu, že mnoho mladých Sokotřanů vůbec tradiční jazyk ostrova příliš dobře neovládá a hovoří pouze arabsky. Spolu se sokotránským jazykem mizí i sokotránská kultura, například lidová poezie.

Ukázka[editovat | editovat zdroj]

Ukázka tradiční lidové poezie v jazyce suqutri, v zápisu v latince:

ber tībeb di-ģašonten
Abdullah di-halēhn

d-iķor di-hi sode
af teķolemen ٚeyh il-ārhen

Český překlad: každý ví jistě, že Abdullah je docela hloupý, chodí sem a tam, nechal ležet svou rybu tak dlouho, až kolem něj létají mouchy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Soqotri language na anglické Wikipedii.