Diaspora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Diaspora (rozcestník).
Možná hledáte: spora, rozmnožovací strukturu určenou pro šíření organismů.

Diaspora (starořecky διασπορά – „setí semena“) označuje lidi nebo etnickou populaci, kteří dobrovolně, nebo z donucení emigrují ze své domoviny, a přitom si zachovávají vazby na původní kulturu. Příčinou emigrace může být vypuknutí války, přetrvávající ozbrojené konflikty, chudoba, hlad, nepříznivé klimatické podmínky či snaha zlepšit ekonomickou situaci.[1]

Termín diaspora byl původně používám k označení židovské komunity, jež musela opustit Palestinu po té, co byl zničen jeruzalémský chrám v roce 70 př. n. l., a byla rozeseta napříč středomořím. S vytvořením státu Izrael v roce 1948 se Židé mohli vrátit zpět do své domoviny.[2] Nyní se termín užívá pro židovskou komunitu žijící mimo izraelské území. Židovské diaspoře je věnováno muzeum Bejt ha-Tfucot nacházející se v Tel Avivu.[3]

Mezi méně známé diaspory patří například irská a arménská diaspora. Pojem diaspora také označuje náboženské, či etnické společenství žijící (rozptýleně) v rámci jiného společenství.

S vlivem globalizace, pohybem pracovní síly a uvolňování pracovních trhů dochází v současné době k rozptylování lidské populace po celém světě. V důsledku toho vznikají diaspory ve smyslu etnických skupin, které tvoří mnohdy uzavřené komunity na území přijímajících států. V Evropě je např. celá řada muslimských diaspor pocházející ze severní Afriky, Blízkého východu a Asie, které čítají kolem 15 milionů lidí.[4]

Diaspory a hostitelské komunity na sebe působí, což vede ke vzájemným kulturním výměnám, směšování tradic či přílivu inovací. Výskyt diaspor v takových společnostech může přispívat k vyšší úrovni multikulturality.[4] Na druhou stranu po staletí historicky doložené jsou ozbrojené konflikty a boje o ovládnutí regionů mnoha státních celků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TURNER, Bryan; MONTGOMERY, Rhonda. The Cambridge dictionary of sociology. 2. vyd. New York : Cambridge University Press, 2006. ISBN 978-052-1540-469. S. 142.  
  2. PETRUSEK, Miloslav; VODÁKOVÁ, Alena. Velký sociologický slovník. Praha : Karolinum, 1996. ISBN 80-718-4164-1. S. 207.  
  3. NEWMAN, Ja'akov; SIVAN, Gavri'el. Judaismus od A do Z. Praha : Sefer, 1992. ISBN 80-900895-3-4. S. 33-34.  
  4. a b ABERCROMBIE, Nicholas; HILL, Stephen; TURNER, Bryan. The Penguin dictionary of sociology. 5. vyd. New York : Penguin, 2006. ISBN 978-014-1013-756. S. 108.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]