Sargon Akkadský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sargon Akkadský
akkadský král
Sargon of Akkad.jpg
Narození24. století př. n. l.
Azupiranu
Úmrtí24. století př. n. l.
NástupceRímuš
PotomciRímuš, Manishtushu, Enheduanna, Shu-Enlil a Ilaba'is-takal
OtecLa'ibum
MatkaEnítum
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sargon Akkadský (akkadsky Šarrukén – »Pravý král«, vládl cca 23342279 př. n. l.) byl akkadský král, který založil první velkou říši na území Mezopotámie – předtím zde existovaly jen městské státy. K jeho původu se váží legendy, jedna z nich říká, že ho matka pustila na vodu v košíku (podobně jako Mojžíše), on se dostal na dvůr krále Ur-Zababy a stal se jeho číšníkem; jak se stal vládcem, už legendy nevysvětlují.

Sargon, sám semitského, nikoli sumerského původu, si zvolil za hlavní město Akkad a po něm bylo pojmenováno království i národ Akkadů. Uskutečnil několik výbojů proti okolním zemím – dobyl většinu Sumeru a Elamu, hranice své říše rozšířil až k Perskému zálivu a směrem na západ až k pohoří Libanon. Akkadská armáda byla velmi krutá – když dobyla nějaké město, strhli její příslušníci hradby a pobili nebo zotročili všechny obyvatele. Město Akkad bylo důležitým obchodním centrem a přístavem, kotvily v něm lodě přivážející zboží až z Egypta či Indie.

V říši, kterou Sargon založil, byly vybírány poměrně vysoké daně a tributy, což sice zajišťovalo blahobyt centru, ale později mělo za následek četné vzpoury obyvatelstva. Dovoz nedostatkových surovin (především dřeva, kamene a kovů) byl přímo kontrolován a reglementován státem. Zřízena byla i stálá armáda o síle 5400 mužů a účinná byrokracie.

Sargon Akkadský, jenž užíval titulu „král čtyř světových stran“, se stal v pozdějším mezopotámském písemnictví prototypem úspěšného vládce a příběhy o něm byly tradovány po většinu 2. a 1. tisíciletí př. n. l. (eposy, fiktivní biografie atd.).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Akkadští králové
Předchůdce:
23342279
Sargon Akkadský
Nástupce:
Rímuš