Enheduanna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Enheduanna
Disk of Enheduanna.JPG
Narození 2300 př. n. l.
Akkadská říše
Úmrtí 23. století př. n. l.
Povolání básnířka, spisovatelka a kněžka
Rodiče Sargon Akkadský a Tashlultum
Příbuzní Manishtushu, Ilaba'is-takal, Rímuš a Shu-Enlil (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Enheduanna (též En-hedu-anna nebo Encheduanna, akkadsky En-he2-du7-an-na; 23. století př. n. l.) byla sumerská velekněžka ve městě Ur a skladatelka náboženské poezie. Je nejstarším dnes jmenovitě známým literárním autorem lidské historie.[1] Byla také první ženou, jež nosila sumerský čestný titul En- s významem Pán/Kněz.

Enheduanna byla dcerou krále Sargona Akkadského a snad královny Tašlultum, jeho manželky. Otec ji jmenoval urskou velekněžkou boha Nannara (Sina) a bohyně Inanny (Aštary), aby upevnil svou moc na jihu říše, jehož centrem město Ur bylo. V době vlády Rimuše, Sargonova nástupce, byla Enheduanna na čas zbavena velekněžského úřadu, ale pak opět dosazena.

Z Enheduannina díla se dochovaly čtyři osobní modlitby k Inanně, z nichž jsou známy i některé detaily autorčina života, a dále sbírka zvaná Sumerské chrámové hymny, obsahující 42 hymnů věnovaných různým chrámům.

Existenci Enheduanny objevil britský archeolog Leonard Woolley, který roku 1927 v rozvalinách Uru vykopal vápencový disk s jejím portrétem. Vědecké veřejnosti ji zpřístupnil Adam Falkenstein, jenž roku 1958 uveřejnil první odborný článek věnovaný Enheduanně. Širší poznání významu této důležité osobnosti dějin literatury pak přinesly až básnické překlady jejího díla od 80. let 20. století.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kdo byl prvním doloženým literárním autorem?. 100+1 zahraniční zajímavost. 2016-09-01. Dostupné online [cit. 2017-08-03]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]