Carleton Watkins

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carleton Watkins
Carleton Watkins.jpg
Narození11. listopadu 1829
Oneonta
Úmrtí23. června 1916 (ve věku 86 let)
Napa
Povolánífotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Carleton Watkins: Geotermální oblast Minerva Terraces, Mammoth Hot Springs, Yellowstonský národní park

Carleton Emmons Watkins (11. listopadu 1829 Oneonta, New York23. června 1916) byl americký krajinářský fotograf 19. století působící v Kalifornii.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Carleton Emmons Watkins se narodil ve městě Oneonta ve státu New York. Během zlaté horečky odešel do San Francisco, tedy asi v roce 1851. Cestoval do Kalifornie s Collisem Huntingtonem, který se později stal jedním z majitelů společnosti Central Pacific Railroad a který později Watkinsovi pomáhal v jeho kariéře.

Jeho zájem o fotografii začal v době kdy pracoval jako asistent v portrétním ateliéru v San Franciscu, sám začal fotografovat v roce 1861. Začal se také zajímat o krajinářskou fotografii a brzy začal dokumentovat scény dolů v Kalifornii a scenérie v Yosemitském údolí. Experimentoval s novými fotografickými technikami, nakonec nejvíce používal svůj fotoaparát Mamut (Mammoth camera), který používal velké skleněné negativní desky, a stereofotoaparát. Stal se známým díky sérii stereoskopických snímků z Yosemitského údolí v roce 1860, aby pomohl ovlivnit kongres za účelem „rozhodnutí zřídit údolí jako národní park“ v roce 1864. Watkins také později pořídil řadu fotografií Kalifornie a Oregonu v 70. letech a také později. Minimálně jednou doprovázel malíře Williama Keitha během jeho vesternové expedice.

Watkins pořídil v 60. letech stereosnímky firmy firmy Central Pacific Railroad od jejich oficiálního fotografa Alfreda Harta a zveřejňoval je v 70. letech.

Nicméně však nebyl dobrým obchodníkem. Hodně utrácel a jeho sanfranciské studio se velmi zadlužilo. Po bankrotu byly jeho fotografie vydraženy, a přešly bez kreditu na nového vlastníka Isaiah West Tabera.[1][2] Watkins se také potýkal s problémy, když jeho fotografie bez svolení přetiskla společnost Eastern a další fotografové fotografovali znovu stejné scény, jaké fotografoval Watkins.

V roce 1879 si Watkins vzal 22letou asistentku Francesu Sneadeovou, se kterou měli dvě děti.

Watkins začal znovu s cyklem Nové série, který zahrnoval různé předměty a formáty, které se většinou vztahovaly ke Kalifornii. Nicméně zůstal i nadále chudým a jeho rodina žila pro čas v opuštěném železničním dobytčáku. Jeho zrak začal selhávat. Zemětřesení v San Franciscu v roce 1906 a následný oheň zničili Watkinsonovo studio a negativy. V roce 1910 byl Watkins hospitalizován ve státní nemocnici pro duševně nemocné, kde umřel o šest let později.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Carleton E. Watkins [online]. Carletonwatkins.org [cit. 2007-05-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Taber, Isaiah West (ID: 500002696) [online]. Getty Research Institute [cit. 2007-05-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]