Národní galerie ve Washingtonu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z National Gallery of Art)
Národní galerie ve Washingtonu
Národní galerie ve Washingtonu
Údaje o muzeu
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
AdresaConstitution Avenue, Washington, D.C., 205 65, Spojené státy americké (National Mall)
Založeno24. března 1937
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Logo National Gallery of Art

Národní galerie ve Washingtonu (anglicky National Gallery of Art, doslova Národní galerie umění) je muzeum umění na National Mall ve Washingtonu. Muzeum bylo založeno v roce 1938 americkým kongresem s finanční podporou na výstavbu a podstatnou část uměleckých sbírek od Andrewa Mellona. Stěžejní díla darovali Lessing J. Rosenwald, díla italského umění daroval Samuel Henry Kress a více než 2000 soch, maleb, dekorativního umění a porcelánu věnoval Joseph E. Widener. Národní galerie je dnes jednou z nejlepších sbírek západního malířství a sochařství na světě.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Expozice v západní budově

Národní galerie je jednou z nejlepších uměleckých sbírek na světě. Byla vytvořena pro občany Spojených států amerických na základě rozhodnutí Kongresu a přijetím darů sběratelů umění, mecenášů, finančníků a veřejnosti. Obsahuje evropské a americké malířství, sochařství, práce na papíře, fotografie a dekorativní umění a sochy. Stálé sbírky obrazů sahají od středověku až po současnost. Nejrozsáhlejší jsou sbírky italské renesance, která obsahuje například díla Ducciova Trůnící Madona, Klanění Tří králů, Fra Angelicova a díla Filippo Lippi. Nechybějí ani díla od Leonarda, Tiziana a Raffaela.

Sbírky sochařského a dekorativního umění zahrnují díla jako kalich opata Sugera ze Saint-Denis a vynikající sbírku prací Rodina a Degase.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum vlastní rozsáhlou sbírku fotografií. Například malířka Georgia O'Keeffeová darovala některá díla po smrti svého muže Alfreda Stieglitze mnoho jeho děl.[1] V současné době sbírky obsahují stovky Stieglitzových fotografií. Série obsahuje samozřejmě několik portrétů jeho manželky Georgie O'Keeffeové, snímky z New Yorku, Paříže, Benátek, abstrakce mraků; portréty významných osobností jako byli Alfred Maurer, Abraham Walkowitz, Arthur B. Carles, Charles Demuth, Dorothy Normanová, Marcel Duchamp a mnoho dalších.[2]

Z dalších fotografů jsou zahrnuty například díla pionýra britské fotografie, jednoho z prvních válečných fotožurnalistů Rogera Fentona[3]; několik děl avantgardisty a kurátora galerie MoMA Edwarda Steichena[4], Irvinga Penna[5] a mnoha dalších. Ve sbírkách jsou portréty od Julie Margaret Cameronové, Oscara Rejlandera, krajiny Carletona Watkinse[6], fotografie Paříže z doby Napoleona III. od Charlese Nègra, Charlese Marvilla, Eugèna Atgeta, Alfreda Stieglitze, André Kertésze[7], Louis-Émila Durandella, Germaine Krulla, lIlse Binga, Brassaïe a dalších.[8]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum[editovat | editovat zdroj]

Malby[editovat | editovat zdroj]

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HARRISON, Helen A. A Look at the Old West Through Smaller Works [online]. New York Times, 2002-03-31 [cit. 2008-09-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Archivovaná kopie. www.nga.gov [online]. [cit. 2009-06-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-06. 
  3. Archivovaná kopie. www.nga.gov [online]. [cit. 2009-06-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-15. 
  4. Archivovaná kopie. www.nga.gov [online]. [cit. 2009-06-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-10-17. 
  5. www.nga.gov [online]. [cit. 2009-08-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-12. 
  6. Archivovaná kopie. www.nga.gov [online]. [cit. 2009-06-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-07. 
  7. NATIONAL GALLERY OF ART. The Collectin National Gallery of Art, Artist André Kertész, American, 1894 - 1985 [online]. National Gallery of Art, 2009 [cit. 2009-08-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-06. (anglicky) 
  8. NATIONAL GALLERY OF ART. Exhibitions, Paris in Transition: Photographs from the National Galery of Art [online]. National Gallery of Art, 2009 [cit. 2009-08-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-06. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Tour: Vybraní fotografové ze sbírek