National Gallery of Art

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
National Gallery of Art
National Gallery of Art
Údaje o muzeu
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Adresa Washington, D.C.
Založeno 1937
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Logo National Gallery of Art

National Gallery of Art (Národní galerie umění) je muzeum umění na National Mall ve Washingtonu. Muzeum bylo založeno v roce 1938 americkým kongresem s finanční podporou na výstavbu a podstatnou část uměleckých sbírek od Andrewa Mellona. Stěžejní díla darovali Lessing J. Rosenwald, díla italského umění daroval Samuel Henry Kress a více než 2000 soch, maleb, dekorativního umění a porcelánu věnoval Joseph E. Widener. Národní galerie je dnes jednou z nejlepších sbírek západního malířství a sochařství na světě.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Expozice v západní budově

Národní galerie umění je jednou z nejlepších uměleckých sbírek na světě. Byla vytvořena pro občany Spojených států amerických na základě rozhodnutí Kongresu a přijetím darů sběratelů umění, mecenášů, finančníků a veřejnosti. Obsahuje evropské a americké malířství, sochařství, práce na papíře, fotografie a dekorativní umění a sochy. Stálé sbírky obrazů sahají od středověku až po současnost. Nejrozsáhlejší jsou sbírky italské renesance, která obsahuje například díla Ducciovy Maesta, Adoration of the Magi od Fra Angelicoa a díla Filippo Lippi. Nechybějí ani díla od Leonarda Tiziana a Raphaela.

Sbírky sochařské a dekorativního umění zahrnují díla jako kalich od Abbot Sugera ze Saint-Denis a vynikající kolekci prací Rodina a Degase.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum vlastní rozsáhlou sbírku fotografií. Například malířka Georgia O'Keeffe darovala některá díla po smrti svého muže Alfreda Stieglitze mnoho jeho děl.[1] V současné době sbírky obsahují stovky Stieglitzových fotografií. Série obsahuje samozřejmě několik portrétů jeho manželky Georgie O'Keeffeové, snímky z New Yorku, Paříže, Benátek, abstrakce mraků; portréty významných osobností jako byli Alfred Maurer, Abraham Walkowitz, Arthur B. Carles, Charles Demuth, Dorothy Normanová, Marcel Duchamp a mnoho dalších.[2]

Z dalších fotografů jsou zahrnuty například díla pionýra britské fotografie, jednoho z prvních válečných fotožurnalistů Rogera Fentona[3]; několik děl avantgardisty a kurátora galerie MoMA Edwarda Steichena[4], Irvinga Penna[5] a mnoha dalších. Ve sbírkách jsou portréty od Julie Margaret Cameronové, Oscara Rejlandera, krajiny Carletona Watkinse[6], fotografie Paříže z doby Napoleona III. od Charlese Nègra, Charlese Marvilla, Eugèna Atgeta, Alfreda Stieglitze, André Kertésze[7], Louis-Émila Durandella, Germaine Krulla, lIlse Binga, Brassaïe a dalších.[8]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum[editovat | editovat zdroj]

Malby[editovat | editovat zdroj]

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HARRISON, Helen A. A Look at the Old West Through Smaller Works [online]. New York Times, 2002-03-31 [cit. 2008-09-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. http://www.nga.gov/cgi-bin/tsearch?artistid=5477
  3. http://www.nga.gov/cgi-bin/tsearch?oldartistid=555539
  4. http://www.nga.gov/feature/artnation/steichen/thepainting_3.shtm
  5. http://www.nga.gov/exhibitions/2005/penn/penn_ss17.shtm
  6. http://www.nga.gov/exhibitions/watkinsimg.shtm
  7. NATIONAL GALLERY OF ART. The Collectin National Gallery of Art, Artist André Kertész, American, 1894 - 1985 [online]. National Gallery of Art, 2009 [cit. 2009-08-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. NATIONAL GALLERY OF ART. Exhibitions, Paris in Transition: Photographs from the National Galery of Art [online]. National Gallery of Art, 2009 [cit. 2009-08-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Tour: Vybraní fotografové ze sbírek