Larcovo muzeum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Larcovo muzeum
Lima museo larco.jpg
Údaje o muzeu
Stát PeruPeru Peru
Založeno 1926
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Larcovo muzeum (Museo Larco) je soukromé muzeum předkolumbovského umění ve čtvrti Pueblo Libre v Limě v Peru. Muzeum se nachází v bývalém sídle místokrálů z 18. století. Chronologicky řazená výstava poskytuje důkladný přehled o pěti tisících let peruánské předkolumbovské historie. Muzeum je známé také svou sbírkou předkolumbovské erotické keramiky.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Rafael Larco Hoyle během vykopávek roku 1935

V roce 1925 Rafael Larco Herrera získal sbírku nádob a dalších archeologických předmětů od svého švagra Alfreda Hoyla. Bylo jich celkem asi 600. To podnítilo sběratelské nadšení v jeho synovi Rafaelu Larcovi Hoyleovi. Brzy poté Larco Herrera přenechal sbírku synovi, a tyto předměty se staly zárodkem budoucího muzea.

Brzy poté Victor Larco Herrera, zakladatel prvního muzea v Limě, pobídl Larca Hoyla, aby v Limě založil nové muzeum, které by mohlo opatrovat archeologické památky, neustále přibývající z ilegálních vykopávek.

Larco Hoyle proto přistoupil k vytvoření muzea, které by pokračovalo v otcově odkazu. Larco Hoyle koupil dvě velké sbírky: 8000 kusů od Roy a 6000 kusů od Carranzy. Skoupil také několik malých sbírek v Chicamském údolí, Trujillu, Virú a Chimbote. Během jediného roku se sbírky značně rozrostly a byla instalována výstava v malém domku na statku Chiclín. Dne 28. července 1926, v Den nezávislosti, bylo muzeum otevřeno pro veřejnost jako Museo Arqueológico Rafael Larco Herrera.

Larcovo muzeum nyní zapůjčuje část sbírek do svého dceřiného muzea, Muzea předkolumbovského umění (Museo de Arte Precolombino) v Cuscu.

Výstava[editovat | editovat zdroj]

Stálá výstava[editovat | editovat zdroj]

Náušnice (Močikové)
Močická čelenka

Muzeum má několik stálých výstav. Galerie zlata a stříbra představuje největší sbírku šperků předkolumbovského Peru. Zahrnuje sbírku korun, náušnic, nosních ozdob, součástí oděvů, masek a váz, jemně zpracovaných ve zlatě a zdobených polodrahokamy. Starověké peruánské kultury zobrazovaly svůj každodenní život v keramice, a galerie keramiky obsahuje největší sbírku erotické keramiky na světě.

Galerie kultur provází mnoha tisíciletími peruánské předkolumbovské historie. Je chronologicky uspořádaná a poskytuje návštěvníkům ucelený pohled na kultury, které existovaly v předkolumbovském Peru. Je rozdělena do čtyř oblastí: Severní pobřeží, Střed, Jih a kultury z Peruánské vysočiny.

Dalším galerie ukazují například kamenné předměty, kovové předměty a textilie.

Předkolumbovská keramika národa Huaců zobrazující felaci.

Galerie předkolumbovské erotické keramiky obsahuje výběr archeologických předmětů nalezených Rafaelem Larco Hoylem v 60. letech 20. století během jeho výzkumu peruánské předkolumbovské erotické keramiky, který publikoval v knize Checan (1966).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Larco Museum na anglické Wikipedii.