Národní portrétní galerie (Washington)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní portrétní galerie
National Portrait Gallery
National Portrait Gallery
Údaje o muzeu
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
AdresaWashington, D.C., 200 01, Spojené státy americké (Old Patent Office Building)
Založeno1962
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní portrétní galerie (anglicky National Portrait Gallery) je galerie výtvarného umění ve Washingtonu, spravovaná Smithsonian Institution. Její sbírky obsahují portréty významných postav americké historie s ohledem na význam portrétované osobnosti. Sbírka obsahuje fotografie a karikatury stejně jako obrazy, kresby a sochy.

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Galerie se nachází chráněném památkovém centru Old Patent Office Building (nyní přejmenován na Donald W. Reynolds Center for American Art and Portraiture), která se nachází jižně od čínské čtvrti v čtvrti Penn v centru Washingtonu. Jedná se o třetí nejstarší federální budovu ve městě, postavenou v letech 1836 až 1867 z mramoru a žuly. Modelem sloupoví se stal Parthenon v Aténách v Řecku.

Budova během občanské války sloužila jako nemocnice. Pracoval tady americký spisovatel, básník a novinář; jeden ze zakladatelů moderní americké poezie Walt Whitman a své zážitky použil jako inspiraci pro dílo The Wound Dresser.

Kolekce[editovat | editovat zdroj]

Významnými sbírkovými předměty galerie je například slavný "Lansdowne" portrét George Washingtona, prezidentů a široký výběr portrétů významných Američanů ze všech oblastí života. Od svého znovuotevření 1. července 2006 se obrazárna také zaměřila na současné portréty v programu Portraiture Now, a ve svém tříletém cyklu soutěže současného portrétu Outwin Boochever Portrait Competition.

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

V roce 2008 uspořádala Portrétní galerie samostatnou výstavu věnovanou výhradně práci fotografky Zaidy Ben-Yusufové, aby se obnovil klíčový význam její postavy z dob raného vývoje výtvarné fotografie.[1][2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [[Smithsonian Institution|SMITHSONIAN NATIONAL PORTRAIT GALLERY]]. Zaida Ben-Yusuf, New York Portrait Photographer, Introduction [online]. Washington: Smithsonian Institution, National Portrait Gallery, 2008-04-11 [cit. 2010-06-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-03. (anglicky) 
  2. MONSEN, Lauren. New Exhibition Resurrects Legacy of Groundbreaking Photographer: Ben-Yusuf produced memorable portraits that captured an era [online]. Washington: www.america.gov, 2008-05-02 [cit. 2010-06-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-30. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]