Národní portrétní galerie (Washington)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Národní portrétní galerie
National Portrait Gallery
National Portrait Gallery
Údaje o muzeu
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
AdresaWashington, D.C., 200 01, Spojené státy americké (Old Patent Office Building)
Založeno1962
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní portrétní galerie (anglicky National Portrait Gallery) je galerie výtvarného umění ve Washingtonu, spravovaná Smithsonian Institution. Její sbírky obsahují portréty významných postav americké historie s ohledem na význam portrétované osobnosti. Sbírka obsahuje fotografie a karikatury stejně jako obrazy, kresby a sochy.

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Galerie se nachází chráněném památkovém centru Old Patent Office Building (nyní přejmenován na Donald W. Reynolds Center for American Art and Portraiture), která se nachází jižně od čínské čtvrti v čtvrti Penn v centru Washingtonu. Jedná se o třetí nejstarší federální budovu ve městě, postavenou v letech 1836 až 1867 z mramoru a žuly. Modelem sloupoví se stal Parthenon v Aténách v Řecku.

Budova během občanské války sloužila jako nemocnice. Pracoval tady americký spisovatel, básník a novinář; jeden ze zakladatelů moderní americké poezie Walt Whitman a své zážitky použil jako inspiraci pro dílo The Wound Dresser.

Kolekce[editovat | editovat zdroj]

Významnými sbírkovými předměty galerie je například slavný "Lansdowne" portrét George Washingtona, prezidentů a široký výběr portrétů významných Američanů ze všech oblastí života. Od svého znovuotevření 1. července 2006 se obrazárna také zaměřila na současné portréty v programu Portraiture Now, a ve svém tříletém cyklu soutěže současného portrétu Outwin Boochever Portrait Competition.

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

V roce 2008 uspořádala Portrétní galerie samostatnou výstavu věnovanou výhradně práci fotografky Zaidy Ben-Yusufové, aby se obnovil klíčový význam její postavy z dob raného vývoje výtvarné fotografie.[1][2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SMITHSONIAN NATIONAL PORTRAIT GALLERY. Zaida Ben-Yusuf, New York Portrait Photographer, Introduction [online]. Washington: Smithsonian Institution, National Portrait Gallery, 2008-04-11 [cit. 2010-06-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-03. (anglicky) 
  2. MONSEN, Lauren. New Exhibition Resurrects Legacy of Groundbreaking Photographer: Ben-Yusuf produced memorable portraits that captured an era [online]. Washington: www.america.gov, 2008-05-02 [cit. 2010-06-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-30. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]