Přeskočit na obsah

Umělecká muzea San Francisca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Umělecká muzea San Francisca
Údaje o muzeu
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Založeno1972
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Umělecká muzea San Francisca (Fine Arts Museums of San Francisco, FAMSF) jsou největší veřejnou uměleckou institucí ve městě San Francisco v Kalifornii. Organizace provozuje dvě muzea, a to De Youngovo muzeum v Golden Gate Park a Muzeum Legion of Honor v Lincoln Parku. Stálá sbírka muzeí má přibližně 150 tisíc předmětů.  

Na rozdíl od většiny ostatních velkých uměleckých muzeí nemají Umělecká muzea San Francisca velkou nadaci, ze které by mohla čerpat. Fungují podle ročního rozpočtu financovaného z členských příspěvků, prodeje vstupenek, darů (z filantropie a grantů) a nákupů ve svých obchodech.[1] Jsou provozována v partnerství veřejného a soukromého sektoru s městem San Francisco, které vlastní obě budovy muzea a pokrývá asi 23 procent provozních nákladů poskytováním ostrahy a placením pojistného. V roce 2016 obě muzea přilákala dohromady 1,402 milionu návštěvníků.[2] FAMSF pracuje s ročním rozpočtem kolem 55 milionů dolarů.[3]

Muzea[editovat | editovat zdroj]

De Youngovo muzeum (plným anglickým jménem M. H. de Young Memorial Museum) má sbírku amerického umění, která je považována za nejlepší na západním pobřeží USA. Jsou zde zastoupeni mimo jiné John Singleton Copley, John Vanderlyn, Thomas Cole, George Caleb Bingham, Martin Johnson Heade, Frederic Edwin Church, Albert Bierstadt, Thomas Eakins, John Singer Sargent, William Michael Harnett, Mary Cassattová, Charles Demuth, Georgia O’Keeffeová, Grant Wood, Stuart Davis a Richard Diebenkorn.

Muzeum Legion of Honor (plným anglickým jménem California Palace of the Legion of Honor) se soustředí na antické a evropské umění, především francouzské. Jsou zde Rodinovy sochy včetně známého Myslitele a obrazy mistrů jako byli El Greco, Tizian, Rubens, Rembrandt, Boucher, David, Tiepolo, Gainsborough, Degas, Renoir, Monet, Pissarro, Seurat, Cézanne, van Gogh a jiní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fine Arts Museums of San Francisco na anglické Wikipedii.

  1. Geoffrey A. Fowler (August 4, 2011), "Museum Invests in Crowd-Pleasers", Wall Street Journal
  2. www.museus.gov.br. Dostupné online. 
  3. WHITING, Sam. The de Young at 10: How a crumbling museum became a masterpiece [online]. 2015-10-07 [cit. 2020-03-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]