Boterovo muzeum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boterovo muzeum
Patio Museo Botero Bogota.JPG
Údaje o muzeu
StátKolumbieKolumbie Kolumbie
AdresaBogotá, Kolumbie
Pojmenováno poFernando Botero
Založeno2000
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boterovo muzeum (Museo Botero) je galerie výtvarného umění v čtvrti La Candelaria[1] jen pár kroků od náměstí Plaza de Bolívar v centru Bogoty. Muzeum je součástí kulturní čtvrti Bogoty La Manzana Cultural.[2] Nese jméno nejznámějšího kolumbijského malíře a sochaře Fernanda Botery, jehož díla tvoří jádro sbírky a který umožnil založení muzea, když v roce 2000 daroval kulturní nadaci kolumbijské Národní banky 208 obrazů a soch.

Vedle sbírky Boterových uměleckých děl, zahrnující obrazy, kresby a sochy zde jsou obrazy slavných světových umělců, například Salvadora Dalího a Pabla Picassa.

Socha Ruka Fernanda Botery

V západním křídle muzea se na dvou podlažích nachází 123 děl Fernanda Botery. Mnoho děl vzniklo na konci 20. století a nese jeho charakteristický rukopis, zobrazení baculatých postav a tvarů: rukou, pomerančů, žen, mužů, dětí, ptáků a také vůdců FARC.[3] Mezi známé obrazy s přehnanými tvary patří Pareja Bailando (Tančící pár) a Monalisa, karikatura Mona Lisy od Leonarda da Vinciho.

Zajímavá je také Boterova sbírka kreseb tužkou, např. portréty francouzských umělců Paula Cézanna a Gustava Courbeta. Mezi vystavenými sochami jsou další Boterovy baculaté objekty, jako Hombre a Caballo (Muž na koni) a El Sueño (Sen).

Ve východním křídle muzea je vystaveno 85 uměleckých děl mezinárodních umělců. Jsou zde práce světoznámých malířů, zastoupeni jsou například Francis Bacon, Joan Miró, Claude Monet a Auguste Renoir.

Výstava je strukturována chronologicky a pokrývá období od francouzského impresionismu 19. století až po umění pozdního 20. století. Vstup je zdarma.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Museo Botero na německé Wikipedii.

  1. Museo Botero, Bogotá, Kolumbien. culturalinstitute, navštíveno 20. 5. 2017
  2. Museo Botero colombia.com, navštíveno 20. 5. 2017
  3. BOGOTÁ ATTRACTIONS – Museo Botero – Top choice museum in Bogotá. lonelyplanet.com, navštíveno 20. 5. 2017