Milwaukeeské umělecké muzeum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Milwaukee Art Museum
Údaje o muzeu
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
AdresaMilwaukee, Spojené státy americké
Založeno1888
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milwaukeeské umělecké muzeum (Milwaukee Art Museum, zkratkou MAM) je umělecká galerie v Milwaukee v USA[1] se sbírkou přes 30 000 uměleckých děl.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova Layton Art Gallery, 1888. Byla zbourána v roce 1958.

V roce 1872 několik městských organizací rozhodlo o vytvoření galerie umění v Milwaukee, jelikož město rostlo a neexistoval objekt pro umělecké výstavy. Již během několika let jejich snaha přinesla ovoce. Rezident Milwaukee Alexander Mitchell daroval v roce 1882 městu své sbírky.

V roce 1888 založili v Milwaukee místní podnikatelé Milwaukee Art Association. Ve stejném roce anglo-americký podnikatel Frederick Leighton založil galerii Layton Art Gallery, nyní neexistující. V roce 1911 vytvořil Institut umění Milwaukee, další budovu pro výstavy a skladování sbírek, která byla umístěna v blízkosti galerie Layton. Poté v roce 1957 vznikl Milwaukee Art Center (nyní Muzeum umění Milwaukee) spojením Milwaukee Art Institute a sbírek Artton Art Gallery a byl přesunut do nové budovy navržené a postavené finským architektem Eero Saarinenem.

Španělský architekt Santiago Calatrava v letech 1994–2001 vybudoval Quadracci Pavilion jako svou první stavbu v USA. Impozantní vstupní halu ze skla a oceli, vysokou 27 metrů, je možné zastínit pohyblivou sluneční clonou, jež se stala orientačním bodem pro návštěvníky muzea.

Aktivita[editovat | editovat zdroj]

V současné době zahrnuje 31 000 m² muzejního komplexu o rozloze 341 000 metrů čtverečních: válečné památkové centrum (1957), budovu Kahler Building (1975) a Pavilion Quadracci (2001). V roce 2004 získal Quadracci Pavilion za svou jedinečnou architekturu ocenění Outstanding Structure Award od International Association for Bridge and Structural Engineering (Mezinárodní asociace mostů a stavebního inženýrství). Sbírka muzea se nachází ve čtyřech patrech a zahrnuje umělecká díla od starověku až po současnost.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Zajímavé je, že v muzeu se konaly další akce:

  • v roce 2010 se uskutečnil casting 10. ročníku American Idol;
  • v roce 2011 byl Pavilion Quadracci využit k natáčení fantastického akčního filmu Transformers 3: The Dark Side of the Moon;
  • premiéra videohry Forza Motorsport 4 (v roce 2011).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Художественный музей Милуоки na ruské Wikipedii.

  1. Milwaukee Art Museum[nedostupný zdroj]
  2. The Flag [online]. [cit. 2017-01-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. The Flag [online]. [cit. 2017-01-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]