Vancouverská umělecká galerie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vancouverská umělecká galerie
Údaje o muzeu
StátKanadaKanada Kanada
Založeno1931
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Díla ze stálé sbírky vystavené v galerii

Vancouverská umělecká galerie (Vancouver Art Gallery, VAG) je muzeum umění ve Vancouveru v Britské Kolumbii v Kanadě. Muzeum bylo otevřeno v roce 1931, nachází se v centru Vancouveru a má 15,3 tisíce metrů čtverečných plochy, což z něj činí největší muzeum umění v západní Kanadě podle velikosti budovy. Budova, kterou muzeum v současné době zabírá, byla navržena Francisem Rattenburym jako soud, počátkem 80. let byla přebudována na muzeum. Od roku 1980 je památkově chráněná. Uvažje se o přemístění muzea do nové budovy v Larwill Parku.

Stálá sbírka umělecké galerie ve Vancouveru shromažďuje umění z oblasti Lower Mainland a zahrnuje přibližně 12 tisíc děl umělců z Kanady i celého světa. Kromě její prezentace muzeum navíc hostuje putovní umělecké výstavy.

Stálá sbírka[editovat | editovat zdroj]

K prosinci 2018 měla stálá sbírka Vancouverské umělecké galerie přibližně 12 000 děl kanadských a mezinárodních umělců.[1][2][3] Stálá sbírka muzea je formálně vlastněna městem Vancouver, přičemž muzeum působí jako správci sbírky na základě nájemní a licenční smlouvy.[4] Stálá sbírka funguje jako hlavní úložiště děl vzniknuvších v regionu Lower Mainland, přičemž muzejní akvizice se obvykle zaměřují na historické a současné umění z regionu.[2] Přibližně polovinu děl v jeho sbírce vytvořili umělci ze západní Kanady.[2] Kromě umění z regionu se sbírka zaměřuje také na umění prvních národů a umění z Asie.[2] Sbírka muzea je uspořádána do několika menších oblastí, současné umění z Asie, fotografie a konceptuální fotografie, díla domorodých kanadských umělců z regionu a umělců z Vancouveru a Britské Kolumbie.[1]

Sbírka fotografií a konceptuálního umění muzea zahrnuje fotografie od 50. let 20. století do současnosti[5] a zahrnuje fotografie od uměleckého kolektivu N.E. Thing Co., fotografů z Vancouverské školy, konceptuální fotografie a dalších umělců včetně Dana Grahama, Andrease Gurskyho, Thomase Ruffa, Cindy Shermanové, Roberta Smithsona nebo Thomase Strutha.[1] Sbírka současného asijského umění muzea zahrnuje díla autorů, jako jsou například: Eikoh Hosoe, Mariko Mori, Fiona Tan, Jin-me Yoon, Reena Saini Kallat, Song Dong, Wang Du, Wang Jianwei, Yang Fudong a O Zhang.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vancouver Art Gallery na anglické Wikipedii.

  1. a b c d The Collection [online]. Vancouver Art Gallery, 2019 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d A 2017 pre-budget submission to the House of Commons Standing Committee on Finance: The Transformation of the Vancouver Art Gallery [online]. Vancouver Art Gallery, 2017 [cit. 2019-11-27]. S. 2. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Vancouver Art Gallery celebrates record year ford attendance [online]. Postmedia Network Inc, 8 November 2018 [cit. 2019-11-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Vancouver Art Gallery - Annual Report & 1999 Operating Grant Request [online]. City of Vancouver, 19 June 1999 [cit. 2019-11-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. LEDERMAN, Marsha. Emily Carr, sure, but something new too. The Globe and Mail. The Woodbridge Company, 1 June 2017. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]