Sierra Club

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sierra Club
MottoProzkoumejte, užívejte si a ochraňujte naši planetu
ZakladatelJohn Muir
Vznik28. května 1892
SídloOakland, Kalifornie
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
PůsobnostSpojené státy americké
ČlenovéSierra Club Foundation, Sierra Student Coalition, Sierra Club Books, Sierra Club Canada
Oficiální webwww.sierraclub.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sierra Club je ekologická organizace ve Spojených státech amerických.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Organizaci založil 28. května 1892 v San Franciscu v americké Kalifornii John Muir, který se stal jejím prvním prezidentem. Sierra Club působí především ve Spojených státech amerických; přidružená organizace, Sierra Club Canada, působí v Kanadě a zabývá se výhradně kanadskými otázkami.

Klub byl tradičně spojen s progresivním hnutím a byl jednou z prvních velkých organizací na ochranu životního prostředí na světě. V současné době se angažuje při lobbování politiků podporujících zákony na ochranu životního prostředí. Klub podporuje využívání udržitelných energii, zasazuje se o zmírnění globálního oteplování a je proti využívání fosilních paliv. Ve volbách většinou podporuje liberální a progresivní kandidáty.

Posláním Sierra Clubu je „Objevovat místa s nedotčenou přírodou, těšit se z nich a chránit je; Odpovědně využívat ekosystémy a přírodních zdroje na naší planetě a nabádat lidstvo, aby činilo totéž ; Vzdělávat lidi a získávat je k tomu, aby chránili a obnovovali kvalitu přírodního prostředí a prostředí, ve kterém žijí a aby k dosažení těchto cílů používali všechny zákonné prostředky. “[1]

V roce 1903 John Muir doprovázel prezidenta Theodora Roosevelta při návštěvé Yosemitského údolí a lobboval u něho za to, aby se ztohoto území stal národní park. A to se také o dva roky později stalo. Sierra Club tak získal své první lobbistické vítězství vytvořením v pořadí již druhého národního parku (Yellowstonský národi park vznikl v roce 1872).[2]

Hetch Hetchy[editovat | editovat zdroj]

V první dekádě dvacátých let 20. století se Sierra Club zapletl do kontroverze týkající se přehrady Hetch Hetchy, kdy proti sobě stáli zastánci budování vodní přehrady na řece Tuolumne, jedné z největších řek jižní části pohoří Sierry Nevada, a odpůrci její výstavby v čele s J. Muirem a Sierra Clubem.

Zákon o přehradě Hetch Hetchy byl schválen kongresem v roce 1913, a tak Sierra Club prohrál svou první velkou bitvu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Coronado National Memorial na anglické Wikipedii.

  1. Policies [online]. Sierra Club [cit. 2015-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Stephen Fox, John Muir and His Legacy: The American Conservation Movement (Boston: Little, Brown, 1981), pp. 125–319.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]