John Pierpont Morgan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Pierpont Morgan
JohnPierpontMorgan.jpg
Narození 17. dubna 1837
Hartford
Úmrtí 31. března 1913 (ve věku 75 let)
Řím
Místo odpočinku Cedar Hill
Národnost Velšané a Angličané
Alma mater Univerzita v Göttingenu
Cheshire Academy
The English High School
Děti John Pierpont Morgan, Jr.
Anne Morgan
Rodiče Junius Spencer Morgan
Podpis John Pierpont Morgan – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Pierpont Morgan (17. dubna 1837, Hartford, Connecticut, USA31. března 1913, Řím, Itálie) byl americký podnikatel a jeden z nejvýznamnějších bankéřů své doby. V roce 1860 založil v New Yorku banku J. P. Morgan & Co. Tato banka se dnes jmenuje JPMorgan Chase & Co.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině obchodníka a bankéře Junia Spencera Morgana a jeho manželky Juliet Pierpontové. Roku 1854 se s celou rodinou přestěhovali do Anglie, kde jeho otec dostal obchodní nabídku stát se společníkem banky George Peabodyho. John Pierpont vystudoval střední školu v Bostonu a později universitu v německém Göttingenu. Po studiích se vrátil roku 1857 zpět do Spojených států, kde v New Yorku započal svoji kariéru bankéře.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Již tři roky po rozjetí své kariéry otevřel vlastní banku J.Pierpont Morgan & Company, které spolupracovala s britskou bankou vedenou jeho otcem. Během americké občanské války nastala expanze jeho společnosti, při které získal mnoho průmyslových podniků a zbohatl na válečných transakcích. Velmi se zajímal o železniční dopravu a investoval do ní mnoho peněz, které se mu se ziskem vrátily. V roce 1890 umírá jeho otec a J.P.Morgan přebírá jeho společnost v Anglii. O pět let později obě banky slučuje do jediné, která nese název J.P.Morgan & Co. Sídlo této banky bylo na Wall Street v New York City. Ve stejném roce, v době krize vlády z velkého obchodního deficitu a odlivu fyzického zlata ze země, vládě Spojených států poskytnul půjčku a tím ji de facto finančně vykoupil z bankrotu.[1]

Roku 1907 mělo americké bankovnictví veliké problémy, avšak díky Morganovi a jeho finančním injekcím, které zachránily mnoho bankovních společností a finančních organizací, k pádu nedošlo.

V polovině února roku 1913 se Morgan vydal na cestu do Egypta. Kvůli nevolnosti však musel zastavit v Římě, kde 31. března 1913 zemřel.

Dědictví potomkům[editovat | editovat zdroj]

Manželce a čtyřem dětem zanechal 68,3 milionu dolarů a cenné papíry mnoha společností. Po Morganově smrti společnost převzal jeho syn John, který stál v jejím čele až do roku 1943. Během první světové války banka vydala velké množství úvěrů americké vládě a spojeneckým zemím. Svůj kapitál tak navýšila na půl miliardy dolarů.

Současná JPMorgan[editovat | editovat zdroj]

Roku 2008 JPMorgan převzala dvě americké krachující banky Bear Stearns a Washington Mutual. Celková hodnota aktiv této banky dosahuje 2,1 bilionu dolarů (2010). Banka je v dnešní době stále aktivní (2011).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.businessinsider.com/morgan-1895-crisis-and-1862-gold-loophole-2013-1?op=1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]