John Pierpont Morgan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Pierpont Morgan
JohnPierpontMorgan.jpg
Narození 17. dubna 1837
Hartford
Úmrtí 31. března 1913 (ve věku 75 let)
Řím
Místo pohřbení Cedar Hill
Národnost Velšané a Angličané
Alma mater Cheshire Academy (Desetiletí od 1850 – 1851)
The English High School (1851–1852)
The English High School (1853–1854)
Univerzita v Göttingenu (1854–1856)
Děti John Pierpont Morgan, Jr.
Anne Morgan
Rodiče Junius Spencer Morgan a Juliet Pierpont
Příbuzní Junius Spencer Morgan III a Henry Sturgis Morgan (vnuci)
Podpis John Pierpont Morgan – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Pierpont Morgan (17. dubna 1837, Hartford, Connecticut, USA31. března 1913, Řím, Itálie) byl americký podnikatel a jeden z nejvýznamnějších bankéřů své doby. V roce 1860 založil v New Yorku banku J. P. Morgan & Co. Tato banka se dnes jmenuje JPMorgan Chase & Co.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině obchodníka a bankéře Junia Spencera Morgana a jeho manželky Juliet Pierpontové. Roku 1854 se s celou rodinou přestěhovali do Anglie, kde jeho otec dostal obchodní nabídku stát se společníkem banky George Peabodyho. John Pierpont vystudoval střední školu v Bostonu a později universitu v německém Göttingenu. Po studiích se vrátil roku 1857 zpět do Spojených států, kde v New Yorku započal svoji kariéru bankéře.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Již tři roky po rozjetí své kariéry otevřel vlastní banku J.Pierpont Morgan & Company, které spolupracovala s britskou bankou vedenou jeho otcem. Během americké občanské války nastala expanze jeho společnosti, při které získal mnoho průmyslových podniků a zbohatl na válečných transakcích. Velmi se zajímal o železniční dopravu a investoval do ní mnoho peněz, které se mu se ziskem vrátily. V roce 1890 umírá jeho otec a J.P.Morgan přebírá jeho společnost v Anglii. O pět let později obě banky slučuje do jediné, která nese název J.P.Morgan & Co. Sídlo této banky bylo na Wall Street v New York City. Ve stejném roce, v době krize vlády z velkého obchodního deficitu a odlivu fyzického zlata ze země, vládě Spojených států poskytnul půjčku a tím ji de facto finančně vykoupil z bankrotu.[1]

Roku 1907 mělo americké bankovnictví veliké problémy, avšak díky Morganovi a jeho finančním injekcím, které zachránily mnoho bankovních společností a finančních organizací, k pádu nedošlo.

V polovině února roku 1913 se Morgan vydal na cestu do Egypta. Kvůli nevolnosti však musel zastavit v Římě, kde 31. března 1913 zemřel.

Dědictví potomkům[editovat | editovat zdroj]

Manželce a čtyřem dětem zanechal 68,3 milionu dolarů a cenné papíry mnoha společností. Po Morganově smrti společnost převzal jeho syn John, který stál v jejím čele až do roku 1943. Během první světové války banka vydala velké množství úvěrů americké vládě a spojeneckým zemím. Svůj kapitál tak navýšila na půl miliardy dolarů.

Současná JPMorgan[editovat | editovat zdroj]

Roku 2008 JPMorgan převzala dvě americké krachující banky Bear Stearns a Washington Mutual. Celková hodnota aktiv této banky dosahuje 2,1 bilionu dolarů (2010). Banka je v dnešní době stále aktivní (2019).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]