Finančník
Finančník (angl. financier nebo moneyman) je osoba, která díky svým odborným znalostem finančního trhu poskytuje hodnocení a poradenství v oblasti investování kapitálu a hospodaření s penězi.
Mezi jeho další činnosti patří finanční plánování, odborně posudková činnost, wealth management, analýza aktiv a pasiv i konkrétní doporučení k pravidelným příjmům a výdajům. Tím udává jasný směr v hospodaření společnosti, podpoře dostatečného cash flow a v celkovém přístupu k financím.
Definice
[editovat | editovat zdroj]Finančník rozumí oblastem, jako jsou kapitálové a reálné investice, zajištění majetku a rodinných příjmů, analýza úvěrových trhů, nastavení a fungování systému penzí i oblasti spoření a tvorbě finančních rezerv.[1] Má přehled o souvislostech mezi ekonomickou, sociální, hospodářskou a politickou situací. V mnoha případech je zároveň bankéřem či manažerem finanční společnosti. Mezi jeho další činnosti může patřit vzdělávání a podpora finanční gramotnosti, lektorování i případná mentorská činnost mladých rodin i začínajících podnikatelů.
Historie
[editovat | editovat zdroj]Čeští finančníci za první republiky
[editovat | editovat zdroj]- JUDr. Jaroslav Preiss (1870-1946) - nejznámější a nejvlivnější český finančník první Československé republiky, vedoucí činitel Živnostenské banky
- JUDr. Alois Rašín (1867-1923), československý ministr financí
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu finančník na Wikimedia Commons
- Jaroslav Preiss (1870-1946)
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český AV ČR. Slovník spisovné češtiny pro školy a veřejnost. Praha 1994, ISBN 80-200-0493-9.