Finančník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Finančník (angl. financier nebo moneyman) je osoba, která díky svým odborným znalostem finančního trhu poskytuje hodnocení a poradenství v oblasti investování kapitálu a hospodaření s penězi.

Mezi jeho další činnosti patří finanční plánování, odborně posudková činnost, wealth management, analýza aktiv a pasiv i konkrétní doporučení k pravidelným příjmům a výdajům. Tím udává jasný směr v hospodaření společnosti, podpoře dostatečného cash flow a v celkovém přístupu k financím.

Definice[editovat | editovat zdroj]

Finančník rozumí oblastem, jako jsou kapitálové a reálné investice, zajištění majetku a rodinných příjmů, analýza úvěrových trhů, nastavení a fungování systému penzí i oblasti spoření a tvorbě finančních rezerv.[1] Má přehled o souvislostech mezi ekonomickou, sociální, hospodářskou a politickou situací. Zakládá si na odbornosti a etice své práce. Striktně se drží svého pragmatického přístupu k financím, rozumí propojení jednotlivých oblastí. Dodržuje mlčenlivost resp. diskrétnost, objektivitu a profesionalitu. V mnoha případech je zároveň bankéřem či manažerem finanční společnosti.

Finančník si zakládá na svém dobrém jménu a na dlouhodobé a poctivé práci s klientelou. Mezi jeho další činnosti může patřit vzdělávání a podpora finanční gramotnosti, lektorování i případná mentorská činnost mladých rodin i začínajících podnikatelů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

JUDr. Jaroslav Preiss

Čeští finančníci za první republiky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český AV ČR. Slovník spisovné češtiny pro školy a veřejnost. Praha 1994, ISBN 80-200-0493-9.