Vogue

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Vogue (časopis))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vogue
Vogue SM.jpg
VOGUE LOGO.svg
Periodicita každý kalendářní měsíc
Jazyk turečtina
Vydavatel Condé Nast
Sídlo Times Square, Spojené státy americké
První vydání 17. prosince 1892
Šéfredaktor Anna Wintourová
Odkazy
ISSN 0042-8000
Web www.vogue.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vogue je časopis se zaměřením na módu, design a životní styl. Vychází ve dvacetipěti zemích světa každý měsíc. V redakci se vystřídala celá řada světoznámých módních fotografů. V magazínu The New York Times v prosinci 2006 popsala Vogue literární kritička Caroline Weber jako „nejvlivnější módní časopis na světě.“[1] Vogue publikuje také články o umění, kultuře a politice. Má celou řadu stálých modelek z řady známých celebrit. Na druhou stranu je časopis také kritizován.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vogue byl založen jako týdeník Arthurem Baldwinem Turnurem v roce 1892. Když v roce 1909 zemřel, převzal společnost Condé Nast. První změna, kterou Nast udělal, že změnil periodu výtisků na dva týdny místo jednoho. V roce 1910 začal vydávat i v Evropě, postupně byla dobyta Británie, Španělsko a Francie. V šedesátých letech začala dělat šéfredaktorku Diana Vreeland a začala dávat práci takovým celebritám - modelkám jako byli například Suzy Parker, Twiggy, Penelope Tree a další.[2] Od roku 1988 je šéfredaktorkou americké verze Anna Wintourová.

V současné době vychází ve 25 zemích: Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Kanada, Čína, Česká republika, Francie, Německo, Řecko, Indie, Itálie, Japonsko, Korea, Mexico, Peru, Polsko, Portugalsko, Rusko, Španělsko, Slovensko, Švýcarsko, Turecko, Velká Británie a USA.

Československá verze Vogue[editovat | editovat zdroj]

Na základě licence od amerického vydavatele Condé Nast ho do Česka přivedla firma V24 Media.[3][4] Vychází v češtině na území Česka a Slovenska. Šéfredaktorkou je Andrea Běhounková.

První číslo československé verze vyšlo v pátek 17. srpna 2018, věnovalo se svobobě a lásce. Na obálce prvního čísla československé verze Vogue se objevila Karolína Kurková, jež je otočena k fotoaparátu zády. Písmeno V i její šedivé vlasy odkazují přímo na osobnost Olgy Havlové.[5] Mezi kreativní tým Vogue CS patří modelky světového formátu jako Eva Herzigová, Tereza Maxová, Daniela Peštová, Karolína Kurková, či Daniela Kociánová.[6] Na obálce vydání z 11. dubna 2019 se objevila top modelka Gigi Hadid, kterou pro Vogue CS nafotografovala Helena Christensenová.[7]

Fotografové[editovat | editovat zdroj]

V redakci se vystřídala celá řada světoznámých módních a reportážních fotografů. Například André Kertész, Robert Doisneau, Edward Steichen, Richard Avedon, William Klein, Peter Lindbergh nebo Edwin Smith. V době 1913-1921 byl jedním z prvních fotografů Adolf de Meyer.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Weber, Caroline "Fashion-Books: Review of "IN VOGUE: The Illustrated History of the World’s Most Famous Fashion Magazine (Rizzoli)", New York Times, December 3, 2006. Accessed January 28, 2007.
  2. DWIGHT, Eleanor. The Divine Mrs. V. nymag.com. New York Magazine. Dostupné online [cit. 2007-11-18]. (anglicky) 
  3. Ikonický módní magazín Vogue míří do Česka, první číslo vyjde v srpnu. iDNES.cz [online]. 2018-02-28 [cit. 2018-08-16]. Dostupné online. 
  4. Vogue bude i v Česku, odstartuje zářijovým číslem. Médiář. Dostupné online [cit. 2018-08-16]. 
  5. První obálka české Vogue je věnována Olze Havlové. MediaGuru.cz [online]. [cit. 2018-08-16]. Dostupné online. 
  6. O Vogue CS [online]. vogue.cz [cit. 2019-03-25]. Dostupné online. 
  7. CS, Vogue. Gigi Hadid na obálce květnové Vogue Czechoslovakia | Vogue CS. VOGUE CS | Módní bible je jen jedna. [online]. 1554807600 [cit. 2019-04-10]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]