Isadora Duncanová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Isadora Duncanová
Narození 27. května 1877
San Francisco
Úmrtí 14. září 1927 (ve věku 50 let)
Nice
Příčina úmrtí silniční dopravní nehoda
Místo odpočinku Hřbitov Père-Lachaise
Manžel(ka) Sergej Alexandrovič Jesenin
Partner(ka) Jules Grandjouan
Paris Singer
André Caplet
Mercedes de Acosta
Edward Gordon Craig
Děti Deirdre Craig a Patrick Augustus Duncan
Příbuzní Raymond Duncan a Augustin Duncan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isadora Duncanová, vlastním jménem Dora Angela Duncan, (26. května 1877 San Francisco14. září 1927 Nice) byla americká tanečnice.

Profesní charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Tanec nestudovala systematickým způsobem, ale vytvořila originální, neopakovatelný styl vyjádření založený na své vlastní filozofii, opírajíc se o nové tendence moderního tance, jehož byla průkopnicí. Viděla v tanci výraz volné mysli a radikálně se vzepřela omezením, která nařizoval klasický tanec. Její vliv byl ohromný, jak na vývoj scénického umění, tak na nastupující generace tanečníků. Odhodila klasický bílý kostým i střevíčky, tančila oděná do řecké tuniky, bosá a s rozpuštěnými vlasy, což byla pro tehdejší publikum šokující novinka. Jako první se ukázala na scéně oděná pouze do přiléhavého trikotu.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Paul Berger: Isadora Duncanová

Měla tři děti, jedno s divadelním režisérem Gordonem Craigem, druhé s Parisem Singerem, synem majitele továrny na šicí stroje Isaaca Singera, třetí dítě, syn, zemřel při porodu. Její soukromý život nebyl chudý na skandály či tragédie. Největší z nich byla smrt jejich dětí (Deirdre a Patricka), které se utopily v Seině v roce 1913 – děti jely v autě s chůvou, zatímco ona sama zůstala doma. Když auto vyjíždělo do kopce, vysadil motor, šofér vystoupil, aby ho opravil, zapomněl však zatáhnout brzdu; když pak motor nastartoval, automobil se rozjel a sjel do řeky. Chůva i děti se utopily.

Po ztrátě dětí se Isadora ukryla na několik týdnů v přímořských lázních spolu s herečkou Eleonorou Duseovou. V souvislosti s tím, že Duseová opustila lesbický svazek s feministickou aktivistkou Linou Polettiovou, existuje podezření, že i Duncanová měla s Duseovou milostný vztah.

Od roku 1904 se věnovala výuce tance dětí. Rok poté založila v Berlíně bezplatnou školu pro proletářské děti.[1]

V roce 1922 odcestovala (již poněkolikáté) do Moskvy, kde plánovala založit taneční školu pro malé děti. Navíc ji přitahovalo i bolševické hnutí, přijala dokonce ruské občanství. Zde poznala o 17 let mladšího ruského básníka Sergeje Jesenina a v květnu 1922 se vzali. Několik let s ním v Rusku žila.[1] Jejich vztah byl ovšem velmi bouřlivý, nevyrovnaný, plný zvratů a jejich manželství záhy skončilo – v roce 1925 se Jesenin oženil znovu (aniž se s Duncanovou rozvedl).

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Tragický byl i závěr jejího života – zahynula při projížďce autem, když se její dlouhý vlající šál zamotal do kola automobilu typu kabriolet, v němž cestovala.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Isadora Duncan na polské Wikipedii.

  1. a b KÖSSL, Jiří; KRÁTKÝ, František; MAREK, Jaroslav. Dějiny tělesné výchovy II.. Praha : Olympia, 1986. Kapitola Tělesná kultura žen, s. 64.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]