Lekníny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lekníny
Původní název The Water Lily Pond (The Japanese Footbridge) (series)
Autor Claude Monet
Vznik 1914
1899
Typ krajinomalba
Hnutí impresionismus
Umístění
Umístění Francie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lekníny (francouzsky Les Nymphéas) je název řady asi 250 obrazů hladiny rybníka s květy leknínů, kterou vytvořil francouzský malíř Claude Monet. Obrazy Monet maloval na zahradě svého domu v Giverny, který dnes patří nadaci Fondation Claude Monet. Řada Leknínů byla Monetovým hlavním uměleckým zájmem v posledních třiceti letech jeho života; mnohé z nich maloval ještě v době, kdy již byl vážně postižen šedým zákalem.[1][2] Zatímco raná díla série jsou poměrně realistická, pozdní Lekníny se stále více blíží abstraktnímu umění.

Lekníny jsou zastoupeny v řadě předních světových uměleckých institucí i v soukromých sbírkách. V červnu 2014 se jeden z obrazů této řady vydražil v Londýně u firmy Sotheby's za 54 milionů amerických dolarů.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. "Monet, Claude." Grove Art Online.
  2. SMART, Alastair. Why are Monet's water-lilies so popular? [online]. telegraph.co.uk, 18 October 2014 [cit. 2016-11-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. http://www.latimes.com/entertainment/arts/culture/la-et-cm-monet-painting-auction-20140626-story.html
  4. Archivovaná kopie. www.nationalgallery.org.uk [online]. [cit. 2019-02-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-13. 
  5. http://collection.nmwa.go.jp/artizewebeng/search_7_detail.do