Busta královny Nefertiti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nefertitina busta
Základní údaje
AutorThutmose
Rok vzniku1350 př. n. l.
Umělecký směrStaroegyptské umění
Popis
Šířka24,5 cm
Materiálvápenec
štuk
křemen
Umístění
UmístěníNeues Museum
Altes Museum
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Busta královny Nefertiti či Nofretete je mistrovské dílo[1] staroegyptského umění z amarnského období. Vzniklo v době panování faraona Achnatona z 18. dynastie a znázorňuje hlavu jeho velké královské manželky Nefertiti. Dílo, vyrobené ze štukovaného a kolorovaného vápence, se klade do období faraonovy vlády, tedy let 1353 až 1336 př. n. l. Je však prokázáno, že je ze sádry pocházející z dvacátého století a jedná se tedy o moderní podvrh.

Královnina busta se našla 6. prosince 1912 v Tell el-Amarna v domě P 47,2 během vykopávek organizovaných Německou orientální společností pod vedením Ludwiga Borchardta. V lednu 1913 byla busta s povolením[zdroj?] egyptských úřadů odvezena do Německa a roku 1920 ji James Henry Simon daroval pruskému státu. Od jejího představení veřejnosti v 1924 usiluje Egypt o její navrácení. Zahi Hawass požaduje od Německa důkaz, že byla vyvezena legálně. Dnes je hlavní atrakcí Egyptského muzea Berlín a je vystavena v Novém muzeu na berlínském Muzejním ostrově. Je pojištěna na 300 milionů euro, skutečná cena však může být ještě vyšší.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Před 100 lety byla nalezena slavná busta egyptské královny Nefertiti. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2019-01-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]