Busta královny Nefertiti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nefertitina busta
Základní údaje
AutorThutmose
Rok vzniku1350 př. n. l.
Umělecký směrStaroegyptské umění
Popis
Výška47,564 6 cm
Materiálvápenec
štuk
křemen
Umístění
UmístěníNeues Museum
Altes Museum
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Busta královny Nefertiti či Nofretete je mistrovské dílo[1] staroegyptského umění z amarnského období. Vzniklo v době panování faraona Achnatona z 18. dynastie a znázorňuje hlavu jeho velké královské manželky Nefertiti. Dílo, vyrobené ze štukovaného a kolorovaného vápence, se klade do období faraonovy vlády, tedy let 1353 až 1336 př. n. l.

Královnina busta se našla 6. prosince 1912 v Tell el-Amarna v domě P 47,2 během vykopávek organizovaných Německou orientální společností pod vedením Ludwiga Borchardta. V lednu 1913 byla busta s povolením[zdroj?] egyptských úřadů odvezena do Německa a roku 1920 ji James Henry Simon daroval pruskému státu. Od jejího představení veřejnosti v 1924 usiluje Egypt o její navrácení. Zahi Hawass požaduje od Německa důkaz, že byla vyvezena legálně. Dnes je hlavní atrakcí Egyptského muzea Berlín a je vystavena v Novém muzeu na berlínském Muzejním ostrově. Je pojištěna na 300 milionů euro, skutečná cena však může být ještě vyšší.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Před 100 lety byla nalezena slavná busta egyptské královny Nefertiti. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2019-01-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]