Thutmose (sochař)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thutmose
Narození15. století př. n. l. nebo 14. století př. n. l.
Povolánísochař
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
plastika starší ženy

Thutmose (též Djhutmose nebo Thutmosis) byl pravděpodobně oficiální dvorní sochař egyptského faraóna Achnatona (Amenhotep IV.) v pozdní době jeho panování v Achetatonu (cca 14. stol. př. n. l.).

Německá archeologická expedice zkoumala opuštěné město Achetaton a na začátku prosince v roce 1912 našla zničený dům a studiový komplex, který dle nalezených důkazů byl označen jako Thutmosův ateliér. Našlo se přes dvě desítky odlitků tváří, mezi nimi i odlitky faraonovy rodiny, včetně samotného faraona Achnatona. Pár kousků, jež se našlo v dílně, zobrazují podobizny starších šlechtičen a jsou vzácností v staroegyptském umění, které častěji ženy vylíčilo zidealizované, vždy mladé, štíhlé a krásné. Náboženská reforma, která panovala za Achnatona, se dotkla i umění, které s náboženstvím úzce souvisí. Nastalo uvolnění, obličeje se nemalovaly už jen z „egyptského“ profilu, ale i zpředu. Jedna z plastik tváří představuje starší ženu s vráskami v koutcích očí a kruhy pod nimi a s hlubokými vráskami na čele. Nejspíše to byla myšlenka zobrazit ženu jako starší a moudřejší. Malá socha stárnoucí Nefertiti, která byla také nalezena v dílně, zobrazuje její silná stehna, zaoblené, svěšené břicho (porodila několik dětí), možná jako symbol plodnosti.

Postava umělce Thutmose se objevila i v historickém románu Mika Waltariho Egypťan Sinuhet.

busta Nefertiti

Ukázky prací je možno si prohlédnout v egyptském muzeu v Berlíně, káhirském muzeu a Metropolitním muzeu umění v New York City.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]