Přeskočit na obsah

Egyptské muzeum Berlín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Egyptské muzeum Berlín
Nynější budova Neues Museum
Nynější budova Neues Museum
Údaje o muzeu
StátNěmeckoNěmecko Německo
Založeno1828
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Egyptské muzeum Berlíně (německy Ägyptisches Museum und Papyrussammlung, tj. doslovně Egyptské muzeum a sbírka papyrů) je domovem jedné z nejvýznamnějších sbírek starověkých egyptských artefaktů na světě. Kolekce je od roku 2009 součástí Nového muzea.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum vzniklo v 18. století ze sbírky umění pruského krále. Většina z nich byla do té doby skladována na berlínském zámku. Alexander von Humboldt navrhl aby byla vytvořena první Egyptská sekce, první objekty byly dovezeny do Berlína v roce 1828 za vlády Fridricha Viléma III. Sbírkové předměty pocházely od římských archeologů (např. Giovanni Pietro Bellori). Sbírky výrazně rozšířila pruská expedice do Egypta mezi lety 1911-1914 vedená Karlem Richardem Lepsidem, při níž bylo nalezeno na 80 soch.[1] Expedice se soustředila na území Tel-el-Amarny, starověkého Achetatonu[2]. Po druhé světové válce, kdy bylo museum velmi poškozeno, byly sbírky rozděleny mezi Východní a Západní Berlín, poté se znovu spojily po znovusjednocení Německa.

Nejznámější součást sbírky, busta Nefertiti

Kolekce[editovat | editovat zdroj]

Kolekce obsahuje artefakty od roku 4000 př. n. l. (Předdynastické období) do období Římského Egypta, i když většina se datuje do doby panovníka Achnatona (cca 1340 př. n. l.).

Muzeum disponuje také rozsáhlou sbírkou vešebt. Exponáty pochází často ze šlechtických kabinetů kuriozit a od jednotlivců (např. od Fridricha Viléma III. či od podnikatele a sběratele umění Jamese Simona).

Sbírka je významná především artefakty z amarnského období. Nejznámější dílo je výjimečně zachovalá busta královny Nefertiti, dále hlava královny Teje, manželky Amenhotepa III. a několik stél zobrazujících Achnatona a Nefertiti. Kolekce byla přesunuta v roce 2005 z Charlottenburgu do Starého muzea a trvale umístěna do Nového muzea na berlínském Ostrovu muzeí v říjnu 2009.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Egyptian Museum of Berlin na anglické Wikipedii.

  1. MOJE, Jan. Helferlein in Berlin – Die Uschebti-Sammlung des Ägyptischen Museums. AMUN. 2014, roč. 16., čís. 48, s. 31–36. ISSN 2196-8942. (německy) 
  2. SYFRIED, Friederike. In the Light of Amarna. 100 Years of the Nefertiti Discovery. Berlin: Michael Imhof Verlag, 2012. ISBN 978-3-86568-848-4. S. 43–49.