Egyptské muzeum Berlín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Egyptské muzeum Berlín

Nynější budova Neues Museum
Údaje o muzeu
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Adresa  Berlín
Založeno 1828
Zeměpisné souřadnice
Egyptské muzeum Berlín
Red pog.svg
Egyptské muzeum Berlín
Webové stránky

Egyptské muzeum Berlíně (německy Ägyptisches Museum und Papyrussammlung, tj. doslovně Egyptské muzeum a sbírka papyrů) je domovem jedné z nejvýznamnějších sbírek starověkých egyptských artefaktů na světě. Kolekce je od roku 2009 součástí Neues Muzea.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum vzniklo v 18. století ze sbírky umění královského pruského krále. Alexander von Humboldt navrhl aby byla vytvořena první Egyptská sekce, první objekty byly dovezeny do Berlína v roce 1828 pod vedením Fridricha Viléma III. Po druhé světové válce, kdy bylo museum velmi poškozeno, se rozdělilo na Východní a Západní Berlín, poté se znovu spojilo po znovusjednocení Německa.

Nejznámější součást sbírky, busta Nefertiti

Kolekce[editovat | editovat zdroj]

Kolekce obsahuje artefakty od roku 4000 př. n. l. (Předdynastické období) do období Římského Egypta, i když většina se datuje do doby panovníka Achnatona (cca 1340 př. n. l.).

Nejznámější dílo je výjimečně zachovalá busta královny Nefertiti. Kolekce byla přesunuta v roce 2005 z Charlottenburgu do Muzea Altes a trvale umístěna do Neues Muzea na Berlínském Ostrovu muzeí v říjnu 2009.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Egyptian Museum of Berlin na anglické Wikipedii.