Egyptské muzeum Berlín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Egyptské muzeum Berlín
Nynější budova Neues Museum
Údaje o muzeu
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Adresa Berlín
Založeno 1828
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Egyptské muzeum Berlíně (německy Ägyptisches Museum und Papyrussammlung, tj. doslovně Egyptské muzeum a sbírka papyrů) je domovem jedné z nejvýznamnějších sbírek starověkých egyptských artefaktů na světě. Kolekce je od roku 2009 součástí Neues Muzea.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum vzniklo v 18. století ze sbírky umění královského pruského krále. Alexander von Humboldt navrhl aby byla vytvořena první Egyptská sekce, první objekty byly dovezeny do Berlína v roce 1828 pod vedením Fridricha Viléma III. Po druhé světové válce, kdy bylo museum velmi poškozeno, se rozdělilo na Východní a Západní Berlín, poté se znovu spojilo po znovusjednocení Německa.

Nejznámější součást sbírky, busta Nefertiti

Kolekce[editovat | editovat zdroj]

Kolekce obsahuje artefakty od roku 4000 př. n. l. (Předdynastické období) do období Římského Egypta, i když většina se datuje do doby panovníka Achnatona (cca 1340 př. n. l.).

Nejznámější dílo je výjimečně zachovalá busta královny Nefertiti. Kolekce byla přesunuta v roce 2005 z Charlottenburgu do Muzea Altes a trvale umístěna do Neues Muzea na Berlínském Ostrovu muzeí v říjnu 2009.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Egyptian Museum of Berlin na anglické Wikipedii.