Amenhotep III.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amenhotep III.
Amenofis III.
Amenhotep III.
Amenhotep III.
Doba vlády 13881351/1350 př. n. l.
Rodné jméno
<
M17Y5
N35
R4
X1 Q3
>

Amenhotep
Trůnní jméno
M23L2<
N5C10V30
>

Neb-Maat-Re
Horovo jméno  
G5
<
G5E1
D44
N28G17C10
>
Srxtail2.svg
Jméno obou paní
G16S29Y5
N35
Y1
O4
Q3
G43Y1
Z2
S29W11
D21
V28D36
N19
Zlatý Hor
G8O29
D36
F23
V28A24S22
X1 X1
G21Z3
Manželky Teje, Giluchepa, Satamun, Eset
Potomci Amenhotep, Thutmose,
Satamun, Eset, Henuttaneb, Nebtah, Smenchkare
Otec Thutmose IV.
Matka Mutenwia
Úmrtí 1351 př. n. l./1350 př. n. l.
Hrobka KV 22 v Údolí králů
Tento článek je o faraonovi 18. dynastie. Další významy jsou uvedeny na stránce Amenhotep.

Amenhotep III. (jméno znamená Amon je spokojen) byl egyptský faraon 18. dynastie vládnoucí v letech 13881351/1350 př. n. l. Jeho otcem byl faraon Thutmose IV., matkou jeho vedlejší manželka Mute. Amenhotepovo trůnní jméno znělo Nebmaatre (Pán pravdy je Re).

Faraon Amenhotep III. je znám především jako velký stavitel. Jeho jedinečný a nikdy nepřekonaný zadušní chrám v Západních Thébách byl mistrovským dílem své doby. Dnes z něho ale zbyly už jen dvě sochy sedícího Amenhotepa, tzv. Memnonovy kolosy, které podle pověsti ve starověku „zpívaly“. Velikou stavební činnost vyvíjel hlavně v Karnaku, kde založil např. posvátné jezero. Amenhotep sám se ještě za svého života jmenoval bohem, ovšem ne neprávem, protože době jeho panování se říkalo „vláda Slunce“. Byl jedním z nejbohatších faraonů starého Egypta.

Dětství a mládí[editovat | editovat zdroj]

Amenhotep vyrůstal převážně v Thébách, hlavním městě Egypta té doby, a na trůn nastoupil asi ve dvanácti letech (někdy se uvádí, že nastoupil už v osmi, data se liší). Dva roky po otcově smrti se Amenhotep oženil s Teje, která se později stala jednou z nejvýznamnějších královen v dějinách Egypta. K Teji lze dodat, že pocházela pravděpodobně z Núbie a asi nebyla urozeného původu. Amenhotep s ní měl syna Amenhotepa IV. (pozdějš faraon Achnaton) a čtyři dcery: Satamun, Eset, Henuttanet a Nebtah, z toho první dvě dcery si vzal za své vedlejší manželky. Kromě Teje měl obrovský harém. Jeho následníkem se měl stát připravovaný nejstarší syn, kněz boha Ptaha v Memfidě princ Thutmose (V.), který ale zemřel ještě mladý. Proto stanovil faraon Amenhotep III. svým novým spoluvládcem druhorozeného syna Amenhotepa (IV.), pozdějšího Achnatona, který byl v té době knězem boha Rea v Onu (Heliopolis).

Vojenské aktivity Amenhotepa III.[editovat | editovat zdroj]

Amenhotep III. neměl v oblibě válku a konflikty řešil raději diplomaticky (oženil se např. s dcerou babylonského krále). Pravděpodobně podnikl jedno nebo dvě vojenská tažení. Některé prameny říkají, že jednu výpravu zorganizoval v pátém roce své vlády, a sice do Palestiny, jiné prameny zase uvádí, že podnikl výpravu do Núbie.

Stavební činnost Amenhotepa III.[editovat | editovat zdroj]

Memnonovy kolosy – sedící Amenhotep III.

Jen málo panovníků vybudovalo tolik pozoruhodných staveb jako právě Amenhotep III. Nechal vybudovat velkolepé chrámy nejen v Egyptě, ale i v Núbii. Jako příklad můžeme uvést Elefantinu, Wádí es-Sebúu, Aníbu, Kavu nebo Sesebi. Na severu zkrášlil města Tell el-Bastu a Tell Atríb. V egyptské Héliopoli nechal postavit chrám zasvěcený Horovi, v Sakkáře zahájil práce na Serapeu, v Thébách nechal vystavět Amon-Reův „jižní harém“ (takto se ve starověku nazýval chrámový komplex v Luxoru), kde umístil 600 soch bohyně Sachmety. Na druhém břehu Nilu si nechal postavit nádherný rezidenční palác a obrovský zádušní chrám.

Významnou soukromou osobou jeho doby byl Amenhotep, syn Hapuův, dohlížitel všech královských prací, který pro Amenhotepa III. vybudoval řadu monumentů.

Za jeho vlády začal stoupat význam boha Atona (slunečního kotouče), který vyrcholil až Achnatonovou náboženskou reformou.

Amenhotepovy nemoci[editovat | editovat zdroj]

Amenhotep se celý život potýkal s nemocí, jejíž příznaky jsou vidět i na obrazech z konce jeho života. Měl bolavé zuby, hnisající vředy a trpěl dnou. Amenhotep věnoval zvláštní úctu bohyni Sachmetě, lví bohyni války, která také vládla nemocem, a když se jí prokazovala zvláštní úcta, před nemocemi i chránila.

Amenhotep III. zemřel ve třicátém devátém roce své vlády. Hrobka je umístěna v západní části Údolí králů v tzv. Údolí opic. Přestože byla ještě ve starověku vyloupena, byla mumie uschována kněžskými králi v době 21. dynastie (1070/1069946/945 př. n. l.) s ostatními mumiemi do úkrytu hrobky KV35 krále Amenhotepa II., kde byla mumie nalezena i s mumií jeho manželky Teje, syna a neidentifikované dcery s uložením v muzeu v Káhiře.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • SOBEK, Jakub: Amenhotep III. a Memnonovy kolosy (Youtube)
Předchůdce:
Thutmose IV.
Znak z doby nástupu Egyptský král
13881351/1350
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Achnaton