George Herbert, 5. hrabě z Carnarvonu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
5. hrabě z Carnarvonu

George Edward Stanhope Molyneux Herbert, 5. hrabě z Carnarvonu (26. června 1866, zámek Highclere HampshireVelká Británie — 5. dubna 1923KáhiraEgypt ) byl britský šlechtic a egyptolog, který proslul financováním vykopávek Howarda Cartera v egyptském Údolí králů završených v roce 1922 nálezem Tutanchamonovy hrobky.

V mládí proslul jako majitel závodních koní a náruživý automobilový nadšenec. V roce 1890 zdědil po smrti svého otce hraběcí titul a o pět let později se oženil s Alminou Wombwellovou, jež byla nemanželskou dcerou jednoho z členů známé bankéřské rodiny Rothschildů.[1] Od roku 1907 sponzoroval jako nadšený amatér archeologické vykopávky v Egyptě. Dne 26. listopadu 1922 otevřel spolu s Howardem Carterem krátce před tím nalezenou neporušenou hrobku faraona Tutanchamona, plnou mnoha vzácných artefaktů.

O několik měsíců později byl nalezen mrtev ve svém hotelovém pokoji v Káhiře, čímž zavdal příčiny ke spekulacím o tzv. kletbě faraonů, podle níž měl v brzké době zemřít každý, kdo porušil klid faraonských mumií v jejich sarkofázích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.theguardian.com