George Herbert, 5. hrabě z Carnarvonu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Herbert, 5. hrabě z Carnarvonu
George Herbert, 5th Earl of Carnarvon, reading.jpg
Narození 26. června 1866
Highclere Castle
Úmrtí 6. dubna 1923 (ve věku 56 let)
Káhira
Příčina úmrtí zápal plic
Místo pohřbení Beacon Hill, Burghclere, Hampshire
Alma mater Eton College
Trinity College
Manžel(ka) Almina Herbert, Countess of Carnarvon (1895–1923)
Děti Henry Herbert, 6th Earl of Carnarvon
Evelyn Beauchamp
Rodiče Henry Herbert, 4. hrabě z Carnarvonu a Lady Evelyn Stanhope
Příbuzní Lady Winifred Herbert[1], Lady Margaret Herbert[1], Lady Victoria Herbert, Aubrey Herbert a Mervyn Herbert (sourozenci)
Henry Herbert, 7th Earl of Carnarvon a Lady Anne Herbert[2] (vnoučata)
Funkce člen Sněmovny lordů
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Edward Stanhope Molyneux Herbert, 5. hrabě z Carnarvonu (26. června 1866, zámek Highclere, Hampshire, Velká Británie5. dubna 1923, Káhira, Egypt) byl britský šlechtic a egyptolog, který proslul financováním vykopávek Howarda Cartera v egyptském Údolí králů, završených v roce 1922 nálezem Tutanchamonovy hrobky.

V mládí proslul jako majitel závodních koní a náruživý automobilový nadšenec. V roce 1890 zdědil po smrti svého otce hraběcí titul a o pět let později se oženil s Alminou Wombwellovou, jež byla nemanželskou dcerou jednoho z členů známé bankéřské rodiny Rothschildů.[3] Od roku 1907 sponzoroval jako nadšený amatér archeologické vykopávky v Egyptě. Dne 26. listopadu 1922 otevřel spolu s Howardem Carterem krátce před tím nalezenou neporušenou hrobku faraona Tutanchamona, plnou mnoha vzácných artefaktů.

O několik měsíců později byl nalezen mrtev ve svém hotelovém pokoji v Káhiře, čímž zavdal příčiny ke spekulacím o tzv. kletbě faraonů, podle níž měl v brzké době zemřít každý, kdo porušil klid faraonských mumií v jejich sarkofázích. Zemřel na otravu krve.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kindred Britain.
  2. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  3. MIRANDA SEYMOUR. Lady Almina and the Real Downton Abbey by Fiona Carnarvon – review. the Guardian [online]. 2011-09-15 [cit. 2016-07-03]. Dostupné online.