Rothschildové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rothschildové
Dům ve frankfurtském ghettu, odkud Rothschildové pocházeli

Rothschildové jsou finanční dynastie. V průběhu doby byli a jsou činní v mnoha ekonomických a hospodářských oblastech, mimo jiné v investičním bankovnictví a vinařství. Původem němečtí aškenázští Židé z Frankfurtu nad Mohanem, v 18. století rozšířili své aktivity po celé Evropě a některým z nich byly uděleny rakouské a britské šlechtické tituly.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Zakladatelem dynastie Rothschildů je Mayer Amschel Rothschild (původním jménem Mayer Amschel Bauer, 23. února 1744 Frankfurt nad Mohanem19. září 1812 tamtéž). Zkušenosti ve finančnictví získal u bankovní rodiny Oppenheimů v Hannoveru. Po smrti svého otce Mosese Amschela Bauera zdědil jeho obchod ve frankfurtském ghettu a přejmenoval se na Mayer Amsel Rothschild, podle červeného štítu, který visel před otcovým domem. Postupem času se stal velice vlivným a bohatým finančníkem, zvláště díky výnosným obchodům a transakcím a také díky tomu, že se stal správcem obrovského majetku lantkraběte Viléma I. Hesenského.

Mayer Amsel Rothschild se 29. srpna 1770 oženil s Gutele Schnapperovou (1753 – 1849), měli spolu pět synů a pět dcer. Své finanční impérium rozšířil za hranice Německa tím, že syny poslal do pěti měst v různých evropských zemích, aby tam začali podnikat (Frankfurt nad Mohanem, Vídeň, Londýn, Neapol a Paříž). V případě nepříznivé situace v jedné zemi si měli bratři navzájem pomáhat, což se opravdu dělo, po celou dobu jejich života úzce spolupracovali; každý ve své nové vlasti založil svou větev rodu. Rodinné bohatství mělo dále být zachováváno prostřednictvím dohodnutých svateb mezi bratranci z prvního nebo druhého kolena, hlava rodiny měla zůstat ve Frankfurtu. V roce 2005 byl Mayer Amsel Rothschild označen časopisem Forbes jako sedmý nejvlivnější podnikatel všech dob a jako „zakladatel mezinárodního finančnictví“.[1]

První generace[editovat | editovat zdroj]

Amschel Mayer Rothschild.jpg
Salomon Rothschild.jpg
Nathan Rothschild.jpg
Carl Mayer Rothschild.jpg
  • Carl Mayer von Rothschild (1788 – 1855), sídlo: Neapol. Do Neapole se odstěhoval v roce 1821, kde spravoval finance rakouských vojáků. Založil bankovní instituci, která ale existovala jen do roku 1864. Později se přejmenoval z Kalman Rothschild na Carl Mayer von Rothschild.
Jakob Rothschild.jpg
  • James de Rothschild (1792 – 1868), sídlo: Paříž. Byl nejmladší z pěti bratrů, v roce 1812 odešel do Paříže, kde založil bankovní instituci Rothschild Frères; později se přejmenoval z Jakob Rothschild na James de Rothschild. Stal se jedním z nejvýznamnějších francouzských finančníků a sloužil jako poradce francouzských králů. Financoval také výstavbu železnic a dolů. Jeho banku znárodnil spolu s ostatními v roce 1982 François Mitterrand.

Všichni bratři byli 29. září 1822 uvedeni Rakouskem do šlechtického stavu a směli uvádět titul Freiherrsvobodný pán.

Další významní Rothschildové[editovat | editovat zdroj]

Rodokmen Rotschildů

E(podle data narození)

Aktivity Rothschildů[editovat | editovat zdroj]

Desetiletí po smrti Mayera Amsela Rothschilda se stali Rothschildové nejvýznamnějšími bankéři Evropy, významně přispěli industrializaci Evropy a financovali mimo jiné železnice nebo stavbu Suezského kanálu. Pomocí zvláštního systému půjček učinili francouzskou vládu závislou na jejich (Rothschildovských viz Jan van Helsing "Tajné společnosti ") vlastních bankách, které vlastnili.[zdroj?] Rothschildové také našli zalíbení ve sběratelství cenných předmětů a filantropii.

Stavitelství[editovat | editovat zdroj]

V letech 1874 – 1889 byla na zakázku Ferdinanda von Rothschild vystavěna rezidence Rothschildů v anglickém Buckinghamshire: Waddesdon Manor, kde se nachází archiv přes 15 000 lahví vín z rothschildovských vinic. James de Rothschild postavil mezi lety 1855 – 1859 zámek Ferrières en Brie, na konci 19. století postavil Nathaniel Meyer von Rothschild Schloss Rothschild v Dolním Rakousku.

Vinařství[editovat | editovat zdroj]

Rothschildové jsou dodnes velice činní ve vinařství. Nathaniel, třetí syn Nathana, získal v roce 1853 Château Mouton Rothschild u Bordeaux, James de Rothschild získal v roce 1868, krátce před svou smrtí, renomovanou vinici Château Lafite Rothschild. Edmond James de Rothschild se stal v roce 1873 vlastníkem Château Clarke a podporoval výstavbu dalších vinic, mimo jiné i u prvních novodobých židovských osadníků v Palestině.

Sionismus[editovat | editovat zdroj]

Rothschildové byli přívrženci vzniku samostatného židovského státu, Edmond James de Rothschild byl patronem prvních novodobých židovských osad v Palestině. Balfourova deklarace, ve které se britská vláda vyjádřila pro založení židovské domoviny v Palestině, byla adresována předsedovi britské sionistické organizace Walteru Rothschildovi, druhému baronu Rothschildovi.

Rothschildové v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Příběhy rodu Rothschildů byly ztvárněny v řadě děl, např. v hollywoodském filmu The house of Rothschild z roku 1934 nebo v muzikálu The Rothschilds z roku 1970. Za německého nacistického režimu byli Rotschildové dáváni jako příklad sílícího vlivu a nečestnosti židovského obyvatelstva v propagandistickém filmu Der Ewige Jude.

Ve Francii je jméno Rothschild asociováno s extrémním bohatstvím, le goût Rothschild znamená velice okázalý způsob života; stejně tak jako v Izraeli, kde je rozšířené pořekadlo „kdybych byl Rothschild“.

Konspirační teorie[editovat | editovat zdroj]

Díky svému obrovskému bohatství a vlivu Rothschildové figurují v množství antisemitských a konspiračních teorií.

Americký spisovatel Ezra Pound je při svých rádiových vstupech z Itálie za druhé světové války obvinil z toho, že prostřednictvím bankovních domů zapříčinili obě světové války, aby po nich následně profitovali z půjček centrálním bankám zdevastovaných zemí. Pound měl být ale po válce souzen za zradu, byl ale prohlášen neschopným předstoupit před soud a dalších třináct let strávil v sanatoriu pro duševně nemocné.

Rothschildové se objevují v teorií Iluminátů jako jedna ze třinácti dynastií, které vládnou světu, nebo v teorii New World Order, kde spolu s Rockefellery, DuPonty, Vanderbilty a členy rodu Bushů jsou jediní praví vládci světového dění.

Rothschildové dnes[editovat | editovat zdroj]

Rotschildové dnes vlastní velké množství podniků a institucí, z nichž jsou nejvýznamnější tyto:

V roce 2003 se spojily francouzské a britské banky vlastněné Rothschildy pod společný holding Concordia BV, s ředitelem Davidem René de Rothschild. Dodnes funguje institut N. M. Rothschild & Sons, který se specializuje na poradenství při akvizicích (v této oblasti je ve Spojeném království druhý nejvýznamnější). V roce 2006 měl zisk před zdaněním 83,2 milionů GBP a aktiva ve výši 5,5 miliard GBP.

Jamesův potomek, Edmond Adolphe de Rothschild (1926 – 1997) založil LFC Rothschild Group se sídlem v Ženevě, která zahrnuje některé další podniky Rothschildů; specializuje se na asset management a soukromé bankovnictví, stejně tak jako na vinařství, luxusní hotelnictví a jachtařské závody. LFC Rothschild Group v současnosti předsedá Benjamin Rothschild, syn Edmonda Adolpha.

Jakob Rothschild, čtvrtý baron Rothschild je vlastníkem IT Capital Partners, v současnosti největšího investičníhu trustu ve Spojeném království.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Rothschild family na anglické Wikipedii a Rothschild na německé Wikipedii.

  1. NOEL, Michael. The Twenty Most Influential Businessmen Of All Time [online]. Forbes, 2005-07-29 [cit. 2007-07-14]. Dostupné online. 
  2. Rothschild.com

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • COMAY, Joan; COHN-SHERBOK, Lavinia. Who's Who in Jewish History: After the Period of the Old Testament. London: Routledge, 2002. 407 s. Dostupné online. ISBN 978-0415260305. (anglicky)