Ex voto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sbírka votivních darů v opatství Santa Maria del Monte

Ex voto (latinsky), nebo celým výrazem Ex voto suscepto znamená česky: podle slibu; na podkladě veřejného příslibu.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Doslovně se pojem ex voto chápe jako ze slibu. Používá se však v náboženském kontextu. Skládá z předložky ex a slova votum, odvozeného ze slovesa vovere, které znamená slíbit (zaslíbit, přislíbit) Bohu či přednést Bohu modlitbu se závazkem.

Celý výraz ex voto suscepto se chápe jako slib přednesený a vyslyšený. V klasické latině se objevují i další podobné výrazy, ve zkrácené formě pak jako: votum, solvere, dare, complere.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Ex voto se používá se jako označení objektu obětovaného jako dar Bohu či božstvu. Takový dar označujeme jako votivní dar (např. votivní socha, votivní obraz, votivní svíčka atd.). Tato praxe se objevuje v mnoha náboženstvích. Je to závazek, který věřící učinil a platí tak dlouho, dokud tomuto závazku nevyhoví, nebo nevzdá dostatečné díkůvzdání za milost, kterou dotyčný očekává nebo již obdržel.

Votivní dary bývají často umisťovány do kostelů, kaplí nebo svatyní, kde věřící vyprošují milosti. Tyto sakrální prostory, které bývají cílem poutí, jsou také často těmi votivními dary obdařeny.

Votivní dary mohou mít celou řadu forem. Nejsou určeny jen pro toho, kdo obdržel pomoc na základě slibu, ale jsou svědectvím pozdějším návštěvníkům svatyní o přijaté pomoci. Jako takové někdy obsahují texty, které vysvětlují zázrak, který je připisován některému svatému nebo jsou jimi různé symboly (např. stříbrné ruce, srdce, nohy – podle toho, které orgány či části těla byly na základě slibu uzdraveny). V přímé souvislosti s uzdravením bývají také votivními dary berle, protézy aj. Tradici ukládání těchto darů do chrámu lze vysledovat již do starověkého Egypta.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ex voto na italské Wikipedii a Ex-voto na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]