Haremheb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Haremheb
Harmais (řecky)
Haremheb, muzeum v Luxoru
Haremheb, muzeum v Luxoru
Doba vlády 13191292 př. n. l.
Rodné jméno
<
i mn
n
U7
n
G5 Aa13
Hb
>

Haremheb
Trůnní jméno
M23 L2 <
N5
D45
L1
Z2
N5
U21
N35
>

Džesercheprure
Manželka Mutnežmet
Úmrtí 1292 př. n. l.
Hrobka hrobka KV57 v Údolí králů

Haremheb, dle Manehta Harmais, někdy též Horemheb byl poslední egyptský faraon 18. dynastie. Vládl přibližně v letech 13191292 př. n. l. Za královskou manželku si vzal mladší dceru svého předchůdce faraona Ajeho II., jež byla zároveň sestrou Nefertiti, královnu Mutnežmet (Achencheres II.), která zemřela asi v polovině jeho vlády při porodu. S dynastií nebyl proto v přímém příbuzenském vztahu, zařadil jej k ní Manehto a většina egyptologů toto zařazení také přijala.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Haremheb nepocházel z královské rodiny. Svoji kariéru zahájil jako písař už za vlády Amenhotepa III. Přesněji to byl spíš hodnostář na královském dvoře, který si vzal s nástupem na trůn dceru svého předchůdce Ajeho II., princeznu Mutnežmet, sestru královny Nefertiti. Za vlády faraona Amenhotepa IV., Achnatona, získal hodnost písaře vojska, tato hodnost se dá přirovnat k dnešní hodnosti generála. Velel pohraničním egyptským vojskům, zúčastnil se několika pacifikačních akcí v egyptských državách v Asii a Núbii, se spojenci a nepřáteli země vedl četná diplomatická jednání. Nejvíce času však trávil na dvoře. O přízeň králů, u kterých sloužil, soupeřil s dvorním hodnostářem Ajem. Poté, co na trůn usedl Tutanchamon, se Aje (pozdější král Aje II.) stal jeho poručníkem a spolukrálem. Haremheb si proto vymohl hodnost s titulem obě oči krále v Obou zemích, později se dokonce stal zástupcem krále Obou zemí ve všech zemích. Poté, co Tutanchamon zemřel, se zbavil konkurenta v zápase o trůn, kterým byl princ Zannanza, syn chetitského krále Šupiluliumaše I., za nějž se chtěla provdat (patrně) vdova po Tutanchamonovi Anchesenamon. Zannanzovo odstranění pomohlo právě Ajemu, který se stal po sňatku s Ancheseneamon novým faraonem. Po čtyřech letech Haremheb usedl na trůn, když si vzal Ajeho dceru Mutnežmet, čímž si tak legitimizoval nástup na trůn. Vrátil se ke kultu boha Amona, ze seznamu králů nechal vymazat jména svých předchůdců s vládou přímo po Amenhotepovi III. a následně vyplenil hrobku Ajeho, která sousedí právě s hrobkou Amenhotepa III. Byl také považován za zakladatele 19.dynastie.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Na počátku své vlády Haremheb prohlásil, že „v hodnost krále byl uveden, jelikož si to přálo Amonovo srdce“. Z toho lze usoudit, že na trůn usedl se souhlasem a podporou mocných kněží boha Amona sídlících ve Vesetu, Haremhebova politika to později potvrdila. Haremheb však nebyl velkým přívržencem boha Amona. Když sloužil u dvora, vždy uctíval toho boha, kterého uctíval právě vládce země.

Soška Haremheba, který obětuje Atumovi, muzeum v Luxoru

Při nástupu na trůn přijal Haremheb jméno Džeser Cheprure Setepenre. Doba jeho vlády není příliš jasná. Odhaduje se však na dobu 15 až 20 let. Manehto uvádí, že vládl pouze okolo 5 let, některé egyptské prameny však uvádí, že Haremheb vládl nejméně 40 let. Tyto velké rozdíly způsobil samotný král, který vedl „boj“ proti svým předchůdcům. Všechny je nechal ze seznamů králů vymazat a nechal se vydávat za přímého nástupce Amenhotepa III. Z jeho nápisů se dovídáme, že v zemi obnovil pořádek. Toto tvrzení se s největší pravděpodobností týká vybíjení odpůrců Amona a také loupežnických tlup, které se během vlády několika předchozích panovníků začaly objevovat ve velkém množství. Velmi přísně potíral také korupci. Podle ediktu, který se zachoval na stěně v Karnaku, nechával provinilce potrestat uříznutím nosu a poté je posílal na stavbu pohraničních pevností. Provedl reorganizaci státní správy. Během své vlády se opíral hlavně o svého největšího stoupence a oddaného pomocníka Peramesse, pozdějšího krále Ramesse I.

Zahraniční politika[editovat | editovat zdroj]

Haremheb vedl velmi obratnou zahraniční politiku. Nejprve odrazil útok Chetitů, jejichž král mu poté, co jeho syn byl patrně zavražděn, vyhlásil válku. Uvědomoval si však rovnováhu sil Egypta a Chetitů, a tudíž na jejich území nevtrhl. Místo toho podnikl vojenskou výpravu na jih do Núbie, kde obnovil nadvládu Egypta nad tímto územím. Přátelské styky navázal, respektive obnovil, s říší Mitanni, tím si zajistil spojence v případě útoku Chetitů. Později využil tuto spojeneckou smlouvu k podmanění celé říše. Na územích na jih od Egypta pomocí smluv s tamními místními králi a s demonstrováním vojenské síly Egypta znovu otevřel pro svou zem cestu k obchodu s tajemnou zemí Punt, snad na území dnešního Somálska. Tímto plně navázal na zahraniční politiku svého uznávaného předchůdce faraona Amenothepa III.

Stavitelská činnost[editovat | editovat zdroj]

Haremheb se do dějin Egypta zapsal také rozsáhlou stavitelskou činností. Jednak nechal ničit stavby zasvěcené Atonovi, naproti tomu rozšiřoval chrámy zasvěcené Amonovi. Nechal postavit druhý pylon chrámu v Karnaku. Později nechal v jižní části chrámu postavit další dva pylony, devátý a desátý. Nechal také vybudovat tzv. alej sfing, která měřila přes čtvrt kilometru a spojovala velechrám Amona s chrámem bohyně Mut. Nechal zrekonstruovat několik starších svatyň a kaplí. Některé stavby se mu však nejspíš připisují neprávem. Z některých totiž nechal pouze odstranit nápisy svých předchůdců a nahradit je svými. Do dějin země vešel však také jako ničitel. Město Achetaton, jež mělo během vlády Achnatona status hlavního města, změnil v hromadu trosek, které dnes nesou název El Amarna.

Hrobka[editovat | editovat zdroj]

Haremheb si hrobku nechal vybudovat v proslulém Údolí králů. Na jejích stěnách se docela dobře zachovaly polychromované reliéfy, na nichž jsou vyobrazeny mytologické scény. Dodnes se v ní nachází také jeho prázdný sarkofág. Jeho mumie nebyla však dosud nalezena.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Generál a vládce Haremheb trochu jinak

Předchůdce:
Aj II.
Znak z doby nástupu Egyptský král
13191292
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ramesse I.