Amenhotep II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amenhotep II.
Amenofis II. (řecky)
Amenhotep II.
Amenhotep II.
Doba vlády 14281397 př. n. l.
Rodné jméno
<
M17Y5
N35
R4R8S38O28
>

Amenhotep
Trůnní jméno
M23L2<
N5
O29
L1Z2
>

Aa-cheperu-Re
Manželka Tiaa
Potomci Thutmose IV., Aa-chepru-Re, Si-Amun,
Ahmose, Amenemipet, Vebensenu,
Nedžem, Amenhotep (2x)
Otec Thutmose III.
Matka Merit-Re-Hatšepsut
Úmrtí 1397 př. n. l.
Hrobka KV35 v Údolí králů
Tento článek je o faraonovi 18. dynastie. Další významy jsou uvedeny na stránce Amenhotep.
Poškozená kartuše s rodným a trůnním jménem Amenhotepa II.

Amenhotep II. byl egyptským faraonem 18. dynastie. Vládl přibližně v letech 14281397 př. n. l. Jako panovník měl úlohu nesnadnou, neboť na trůn nastoupil po Thutmosovi III., největším dobyvateli v historii Egypta.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Amenhotep II. měl během své vlády velmi nesnadný úkol, zdědil totiž po svém otci obrovskou říši, kterou musel udržet zevnitř a bránit před útoky zvenčí. Sídlil, podobně jako všichni panovníci 18. dynastie s výjimkou amarnského období, ve Vasetu (Théby). Vládl přibližně 25 let. Povedlo se mu udržet říši téměř v takových rozměrech, v jakých ji získal, do Asie vyslal dvě velké trestné výpravy, které se vypořádaly s tamějšími povstáními. S poraženými zacházel velmi krutě. Podle nápisů vzbouřené náčelníky vlastnoručně zabil a jejich těla poté přivezl do hlavního města, kde je nechal pověsit na hradby hlavou dolů. Velmi rád se vychloubal svojí tělesnou zdatností, údajně jezdil jako Moncu, bůh války, a z jedoucího válečného vozu trefil šípem měděný terč o síle lidské dlaně, který prostřelil. Kromě válečnictví se během své vlády zabýval také zvětšováním Amonova chrámu v Karnaku. Zbytky jeho staveb v tomto chrámu jsou však na tolika různých místech, že se přesně neví, jaký byl jejich původní rozsah. Nevěnoval se však pouze Karnaku. U Šéch Abd el-Kurny poblíž zádušního chrámu Ramesse II. se nacházejí poměrně dobře zachovalé pozůstatky jeho chrámu. Nechal také vyzdobit kapli bohyně Hathory v chrámu královny Hatšepsut v Dér el-Bahrí. V době jeho vlády bylo na vysoké úrovni také výtvarné umění.

Hrobka[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku KV35.

Hrobka Amenhotepa II. se nachází v Údolí králů. Je tvořena deseti místnostmi, vstupní chodbou se třemi schodišti, před pohřební komorou se nachází pilířová síň. Celou hrobku zdobí nástěnné polychromované reliéfy. Na stejném místě jako před tisíci lety se nachází sarkofág, který je vyroben z červeného pískovce a zdoben je modrými a zlatými obrazy ochranných bohů a nápisy. Hrobku objevil v roce 1898 francouzský egyptolog Victor Loret. Kromě mumie samotného Amenhotepa II. v sarkofágu zde našel také několik dalších královských mumií, které sem nechali ukrýt kněžští králové z 21. dynastie.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Historik Manehto uvádí, že během vlády Misfragmúthótise (tak označoval Amenhotepa II.) došlo k Deukaliónové potopě. Tím měl na mysli výbuch sopky Théry, který vedl ke katastrofickým následkům ve velké části Egejského moře.

Předchůdce:
Thutmose III.
Znak z doby nástupu Egyptský král
14281397
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Thutmose IV.