Thutmose (syn Amenhotepa III.)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Thutmose
Sarcophagus of Prince Thutmose's cat by Madam Rafaèle.jpg
Narození 14. století př. n. l.
Úmrtí 14. století př. n. l.
Rodiče Amenhotep III. a Teje
Příbuzní Beketaten, Iset, Nebetah, Henuttaneb, Mladší dáma, Sitamun, Smenchkare a Achnaton (sourozenci)
Funkce High Priest of Ptah
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sarkofág kočky prince Thutmose, Ta-miu

Thutmose byl nejstarším synem Amenhotepa III., panovníka 18. dynastie. Jako nejstarší syn byl zároveň i korunním princem, dědicem a následníkem trůnu jako Thutmose V., jímž se však nikdy nestal. Před třicátým rokem vlády svého otce (před rokem 1358 př. n. l.) mizí ze záznamů a předpokládá se, že zemřel[1]. Tato událost zapříčinila změnu následnictví, korunním princem a následníkem trůnu se stal jeho mladší bratr Amenhotep, který však původně nebyl k této pozici vychováván.

Thutmosův život[editovat | editovat zdroj]

Thutmose sloužil jako Ptahův kněz ve městě Mennofer[2]. Jeho plná titulatura (jak je uvedená na sarkofágu jeho kočky Ta-miu) zněla Korunní princ, Dozorce kněží z Horního a Dolního Egypta, velekněz Ptaha v Memphisu a Sm-kněz (Ptaha)[3].

Nálezy zmiňující Thutmose[editovat | editovat zdroj]

Sarkofág kočky prince Thutmose jednoznačně prokázal, že se jednalo o nejstaršího syna Amenhotepa III., neboť je na něm uveden jeho tehdejší titul korunního prince[3]. Thutmosovu existenci dále dokládá sedm párů vápencových a keramických váz uložených v Louvru[3]. V Louvru se také nachází břidlicová soška Thutmose jako mlynáře, zatímco břidlicová soška Thutmose coby mumie se nachází v Berlíně[4]. Thutmose je nejlépe znám z vápencového sarkofágu své kočky Ta-miu, který se nyní nachází v káhirském muzeu[5]. Na břidlicové sošce Thutmose je na třech stranách napsáno: (vpravo) ... králův syn sem-kněz Džehutimes; (vlevo) Jsem služebník tohoto ušlechtilého boha, jeho mlynář, (vpředu) Kadidlo pro devatero ze západní nekropole[6].

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Crown Prince Thutmose na anglické Wikipedii.

  1. Dodson & Hilton, p.157
  2. Aidan Dodson (1990). "Crown Prince Djhutmose and the Royal Sons of the Eighteenth Dynasty". Journal of Egyptian Archaeology 76. p.88
  3. a b c Dodson, JEA 76, p.88
  4. Aidan Dodson & Dyan Hilton, The Complete Royal Families of Ancient Egypt, Thames & Hudson (2004), p.157
  5. Arielle Kozloff & Betsy Bryan, "Royal and Divine Statuary," Egypt’s Dazzling Sun: Amenhotep III and his World,(Cleveland, 1992), p.425, fig.XIV.1
  6. Dodson, JEA 76, p.87

Související články[editovat | editovat zdroj]