Socha Krista Spasitele (Rio de Janeiro)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Socha Krista Spasitele

Socha Krista Spasitele (portugalsky Cristo Redentor) je socha na kopci Corcovado, tyčící se nad brazilským městem Rio de Janeiro.

Poprvé myšlenku na postavení sochy představil roku 1859 kněz Pedro Maria Boss brazilské princezně Isabele. Na dlouhou dobu však zapadla a vynořila se znovu se stým výročím vyhlášení nezávislosti země, nahrávalo ji i vybudování železnice k vrcholu hory. Tuto sochu si roku 1921 objednala arcidiecéze v Riu de Janeiru

Základní kámen byl položen roku 1922 a roku 1923 byl v soutěži vybrán projekt brazilského inženýra Heitora da Silvy Costy, práce započaly v roce 1926. Socha vysoká 30,3 m a vážící 1145 tun je však dílem francouzského sochaře polského původu Maximiliena Paula Landowského. Slavnostně odhalená byla 12. října 1931 jako památník brazilské nezávislosti na Portugalsku, vyhlášené roku 1822.

Socha je vyrobena ze železobetonu, kromě vnějších vrstev, pro které projektant Heitor de Silva Costa vybral mastek, který má trvalé vlastnosti a snadno se opracovává.

Na vrchol se lze dostat nejstarší elektrifikovanou tratí v zemi, od níž namísto původních 220 schodů od roku 2003 vedou eskalátory a výtahy. Do roku 1994 byl Vykupitel nejvyšší sochou Ježíše na světě, poté byl překonán monumentem Krista Svornosti v bolivijské Cochabambě.

7. července roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu Sedmi divů světa.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]