Kapitolská vlčice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kapitolská vlčice
Základní údaje
Rok vzniku5. století
Popis
Výška75 cm
Šířka114 cm
Materiálbronz
Umístění
UmístěníKapitolská muzea
StátItálieItálie Itálie
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sextant z let cca 217215 př. n. l. zobrazuje vlčici včetně kojených dvojčat

Kapitolská vlčice (italsky Lupa Capitolina) je starověká nebo středověká bronzová socha, názvem odkazující na římský pahorek Kapitol. Vlčice dle pověsti o založení Říma odkojila zakladatele města Romula a Rema, jejichž postavy byly zřejmě doplněny v 15. století. Plastika je jedním ze symbolů města Říma.

Vlčici v roce 1471 daroval papež Sixtus IV. městu Řím, v té době asi byla doplněna plastikami chlapců, které se připisují Antoniu Pollaiolovi. Dnes je uložena v Paláci konzervátorůKapitolských muzeích. Od dob Johanna Joachima Winckelmanna byla považována za raně římské dílo s vlivy etruského umění.

Stáří a původ Kapitolské vlčice jsou nejasné. Dlouho se mělo za to, že u vlčice jde o etruskou práci z 5. století př. n. l.[1] a že sochy chlapců pravděpodobně připojil na konci 15. století sochař Antonio del Pollaiolo.[2] Radiokarbonové a termoluminiscenční analýzy však naznačily, že vlčice byla ulita někdy mezi roky 1021 a 1153 našeho letopočtu.[3] Tyto výsledky však nejsou konzistentní a analýza kovu ukázala, že olovo pochází z dolu, který se během středověku neprovozoval, takže odborníci zatím nedospěli ohledně původu a datování ke shodě.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (Lacus Curtius website) Rodolfo Lanciani, Ancient Rome in the Light of Recent Discoveries ch. X; Musei Capitolini website Archivováno 19. 3. 2007 na Wayback Machine.; Capitoline Museums:Exhibition "The Capitoline She-Wolf", June-October 2000 Archivováno 16. 5. 2006 na Wayback Machine.; Lupa Capitolina Elettronica A site devoted to the Capitoline Wolf (in progress)
  2. "Sculpture" . The Oxford Encyclopedia of Classical Art and Architecture. Ed. John B. Hattendorf. Oxford University Press, 2007.
  3. LORENZI, Rossella. Rome Icon Actually Younger Than the City [online]. Discovery Communications, 25 June 2012 [cit. 2015-05-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 16 January 2013. 
  4. OSBORNE, John. Rome in the Eighth Century: A History in Art. [s.l.]: Cambridge University Press, 2020-07-09. Dostupné online. ISBN 978-1-108-83458-2. S. 150. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Paul Otto Schulz. Řím – jeviště věčnosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]