Akt sestupující se schodů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Akt sestupující se schodů
Autor Marcel Duchamp
Vznik leden 1912
Typ Akt
Hnutí kubismus
Vlastnosti
Medium olejová barva
plátno
Umístění
Inv. číslo 1950-134-59
Umístění Philadelphia Museum of Art
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Akt sestupující se schodů (francouzsky Nu descendant un escalier n° 2, anglicky Nude Descending a Staircase, No. 2), také Akt sestupující se schodů II, Akt sestupující po schodech č. 2 apod., je kubismem a futurismem ovlivněný obraz, který roku 1912 vytvořil francouzsko-americký malíř Marcel Duchamp. Znázorňuje současně různé fáze pohybu kubisticky abstrahované postavy sestupující se schodů. Duchamp s tímto obrazem zpočátku narazil na odmítavé reakce; když ho vystavil poprvé roku 1912 na Salonu nezávislých v Paříži, kubisté ho odmítli jako příliš futuristický, a po uvedení ve Spojených státech na výstavě Armory Show roku 1913 v New Yorku si z něj tisk tropil posměšky typu označení „exploze cihelny“. Guillaume Apollinaire ovšem Akt reprodukoval již ve své knize z roku 1913 Kubističtí malíři (Les Peintres Cubistes, Méditations Esthétiques)[1] a dnes se Akt sestupující se schodů počítá mezi klíčová díla malířské moderny 20. století.

Roku 1913 obraz koupil právník a obchodník s uměním Frederic C. Torrey za 324 dolarů. Prodal ho roku 1919 manželům Louise a Walterovi Conradovi Arensbergovým. Z jejich pozůstalosti přešel spolu s dalšími materiály roku 1954 Muzeu umění ve Filadelfii, kde je nyní vystaven spolu s předchozí studií Akt č. 1 a pozdějším Aktem č. 3 (v roce 2019 nebyl vystavován[2]).

Eadweard Muybridge: chronofotografie Woman Walking Downstairs z The Human Figure in Motion, kolem roku 1887

Duchampovo znázornění pohybu lidského těla na tomto obraze bylo ovlivněno chronofotografií, která vznikla na konci 19. století a umožnila detailně analyzovat fáze pohybu lidí i jiných objektů. Obraz sestupujícího aktu tyto fáze shrnuje do jediného estetického celku vyjadřujícího komplexnost pohybů lidského těla.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. APOLLINAIRE, Guillaume. Les peintres cubistes. druhé. vyd. Paris: Eugène Figuière, 1913. Dostupné online. ISBN Appendice. Kapitola Annexes, s. 164. (francouzsky) 
  2. Philadelphia Museum of Art: Nude Descending a Staircase (No. 2) – data a informace o obrazu (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]