Matka vlast volá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Matka vlast volá
Socha Matka Vlast volá nad Volgogradem

Matka Vlast volá (rusky Родина-мать зовёт) je ruská monumentální socha stojící nad Volgogradem. Je součástí Památníku Bitvy o Stalingrad na návrší zvaném Mamajova mohyla (rusky Мамаев курган); pod tímto názvem je také památník všeobecně znám. V roce 1967 to byla největší socha na světě. Nyní jde o největší sochu v Evropě a největší sochu ženy na světě, bráno bez podstavce.

Matka Vlast je zpodobněna jako antická bohyně vítězství Níké – vpřed kráčející žena v rozevlátém rouchu, ve zdvižené pravé ruce svírající meč. Je to alegorie Vlasti, volající své syny do boje s nepřítelem. Celková výška sochy činí 85 metrů, postava na výšku 52 metry a další 33 metry její meč. Socha stojí volně na nevysokém podstavci a není k němu nijak připevněna. Dílo vytvořili sochař J. V. Vučetič a inženýr N. V. Nikitin.

Místo a památník[editovat | editovat zdroj]

Mamajevova mohyla je dominantní výšina západně od jihoruského města Volgogradu, dříve známého jako Stalingrad (až do roku 1925 se město jmenovalo Caricyn). Podle pracovníků muzea pochází název od turkického pojmenování pahorku či výšiny.

Celé toto místo je velmi symbolické z hlediska průběhu druhé světové války, protože o Mamajevovo návrší byly v průběhu Stalingradské bitvy (podzim 1942 – zima 1943) sváděny velmi urputné boje. Na pahorku byl po 2. světové válce vybudován rozsáhlý památník Bitvy u Stalingradu. Od paty kopce až k samotné soše vede přesně 200 schodů, které mají symbolizovat počet dní trvání Bitvy o Stalingrad. Součástí památníku je i masový hrob neznámých sovětských vojáků.

Celý Památník byl budován od roku 1959. Slavnostně otevřen byl 15. října 1967. Na jeho vzniku měl svůj podíl i legendární velitel obrany Stalingradu maršál SSSR Vasilij Ivanovič Čujkov, který je zde (jako jediný ze všech maršálů Sovětského svazu) také pohřben.

Navíc právě toto návrší, jako jedno z míst nejurputnějších bojů celé bitvy, je považováno za jedno ze symbolických míst, kde došlo k zásadnímu obratu v průběhu druhé světové války vůbec.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 48°44′32,5″ s. š., 44°32′13″ v. d.