Fontána di Trevi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fontána di Trevi
Fontána di Trevi v noci (2011)

Fontána di Trevi je římská fontána, vybudovaná na Piazza di Trevi v letech 17321762 podle návrhu Nicoli Salviho v pozdně barokním stylu s přechodem ke klasicismu.

Voda do fontány přitéká z větší části podzemním kanálem Aqua Virgo, který nechal vybudovat Marcus Vipsanius Agrippa v roce 19 př. n. l. Kanál zásoboval vodou Agrippovy lázně na Campus Martius, nedaleko Pantheonu. Je zvykem, že lidé do fontány hází mince, aby se jim splnilo jejich přání. Fontána patří mezi nejnavštěvovanější místa v Římě. Byla proslavena především koupací scénou Marcella Mastroianniho a Anity Ekbergové ve filmu Sladký život.

Vývoj před vybudováním dnešní fontány[editovat | editovat zdroj]

Ve 14. století napájely tři výstupy, kterými akvadukt končil, fontány v okolí Via del Corso. Název Trevi pro městskou část a pro fontánu se pravděpodobně odvíjí od vyústění akvaduktu nebo od křížení tří silnic (italsky tre vie), které jsou v blízkosti.

Roku 1453 nechal papež Mikuláš V., po provedené rekonstrukci akvaduktu, vytvořit nové vyústění. Leon Battista Alberti vybudoval fasádu s nápisem a papežským erbem, kde byla tři vyústění, ze kterých tryskala voda.

Papež Pius IV. zorganizoval v letech 15611570 zásadní sanační práce na kanálu od pramene až po město.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]