Dvorní dámy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dvorní dámy
Las Meninas, by Diego Velázquez, from Prado in Google Earth.jpg
Autor Diego Velázquez
Rok vzniku 1656
Technika olej na plátně
Rozměry 318 × 276 cm
Umístění Museo del Prado, Madrid
O dvorních dámách obecně pojednává článek Dvorní dáma.

Dvorní dámy (španělsky Las Meninas) je obrazroku 1656 od Diega Velázqueze – nejznámější z jeho tvorby a zároveň považovaný za jeho vrcholné dílo. Jedná se o olejomalbu na plátněšířce 276 cmvýšce 318 cm. Zobrazuje dvorní dámy v jednom z pokojů madridského královského paláce. Hlavní postavou obrazu je pětiletá princezna Margareta – Markéta Habsburská, v té době budoucí manželka rakouského arcivévody Leopolda I., obklopená dvorními dámami. Na obraze zachytil autor, jehož díla nebyla dlouho doceněna (to až v době impresionistů), také sám sebe jako jednu z postav. Plátno je vystaveno v madridském muzeu Museo del Prado.

Vznik díla[editovat | editovat zdroj]

Obraz vznikl na madridském hradě Alcázar, v místnosti, kterou měl Velázquez k dispozici a v níž na protilehlé stěně visely dva obrazy s mytologickým námětem. Podařilo se je identifikovat, první obraz je kopií Rubensova díla Athéna a Arachné, a druhý obraz je kopií díla Apollón a Marsyas od Jordaense. V obou případech jde o výtvarnou interpretaci antických bájí, které zdůrazňují převahu umění nad řemeslem.

Obraz byl prokazatelně dokončen v roce 1656. Kříž na prsou umělce byl domalován dodatečně v roce 1658, kdy se Velázquez stal rytířem řádu sv. Jakuba (podle legendy ho domaloval sám Filip IV.). Až do roku 1700 se obraz nacházel na místě svého vzniku v madridském Alcázaru. Během požáru na hradě v roce 1734 byl poškozen; následovalo jeho restaurování, při kterém byl asi o půl metru zkrácen. V letech 1772 - 1819 se nacházel v Palacio Real Nuevo v Madridu, od uvedeného roku visí v galerii Prado. V roce 1984 byl znovu restaurován.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]